Ačkoli filmová sága o Harrym Potterovi skončila, hollywoodské studio Warner Bros hodlá ve Velké Británii dál podnikat ve velkém.

Tento týden na kraji Londýna otevírá nová filmová studia, do nichž investovalo přes 155 milionu dolarů (v přepočtu 3,2 miliardy korun). "V podstatě to znamená, že jsme ve Velké Británii právě založili druhý Hollywood," řekl pro BBC výkonný šéf studia Dan Dark.

Od Bonda po Star Wars

Pod názvem Warner Bros Studios Leavesden se skrývají špičkové filmové a televizní ateliéry o rozloze cca 80 hektaru. Jejich součástí je jedna z největších vytápěných kójí pro natáčení podvodních scén v Evropě, tři televizní studia a čtyřicetihektarový exteriér pro snímání krajinek.

Komplex na místě nekdejší továrny Rolls-Royce sloužil za 2. světové války pro výrobu letadel. Jako první film se tu v roce 1995 natáčela bondovka Zlaté oko a později například některé scény z Epizody I Hvězdných válek (1999) nebo z Batmana: Temného rytíře (2008). Teprve Warner Bros však do renovace a koupě studií investovali 22 milionu liber.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se