Nový ředitel pražského Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer chce stabilizovat soubor i repertoár a udržet vyrovnanou návštěvnost. 

Dramaturgický plán s osmi novinkami v repertoáru připravil s uměleckým šéfem a stálým režisérem Jurajem Deákem a šéfdramaturgem Janem Vedralem do roku 2017, kdy tato scéna oslaví 110. výročí.

Hercům chce Töpfer, který oficiálně nastoupil do funkce 1. září, nabídnout spoustu práce, aby cítili příslušnost k této scéně.

Jak udělat kariéru snadno a rychle

"Nejhorší, co by mohl nový ředitel udělat, je vymezit se vůči bývalému vedení, říci, že všechno bude jinak, lepší a hlavně - že všechno bylo špatně. To by nebylo slušné a hlavně by to nebyla pravda," řekl Töpfer už koncem června, když ho pražský radní pro kulturu Václav Novotný před herci a dalšími zaměstnanci divadla uvedl do funkce.

Zdůraznil, že scénu dostává díky odstupujícímu ředitelovi Jindřichu Gregorinimu ve fungujícím stavu.

V přípravě dalších sezon se bude opírat o hostující dramaturgy, například Patrika Fridrichovského, který byl spolupracovníkem jeho bývalé kmenové scény Na Fidlovačce. Ten se nyní podílí na první novince sezony, kterou připravilo ještě bývalé umělecké vedení - americkém muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle v režii Radka Balaše. V hlavní roli se objeví Michal Novotný, první představení bude 5. října.

Premiéry

Jak udělat kariéru snadno a rychle
(15. 10. 2012, 19:00)

To byla moje písnička!
(02. 11. 2012, 19:00)

Kočka na kolejích
(30. 11. 2012, 19:00)

Zkrocení zlé ženy
(14. 12. 2012, 19:00)

Vstupte!
(25. 01. 2013, 19:00)

Rebeka
(22.02. 2013, 19:00)

Hapgoodová
(22. 03. 2013, 19:00)

Revizor
(19.04.13, 19:00)

Les
(16. 05. 2013, 19:00)

Andorra
(21. 06. 2013, 19:00)

Podle Töpfera je takzvané souborové divadlo v dnešní době dinosaurem. "V 21. století je už málo scén, které jsou jako Vinohrady. Divadlo, které se neopírá o pevný soubor, nemůže dosáhnout žádné éry. Z té, kterou tady založil ve druhé polovině 60. let ředitel František Pavlíček, žila tato scéna řadu let," uvedl a upozornil, že dnes herci často hostují jinde. I proto, aby si mohli vydělat peníze, které ve vlastním divadle nedostanou.

Stopka Morávkovi

"Způsob odměňování se musí změnit. Stejně jako to, aby lidé cítili příslušnost k vlastní scéně," upozornil Töpfer. Recept podle něj není jednoduchý. "Dělá se to tak, že je tolik práce, že to nikoho nenapadne. Je to jako v manželství: když máte prima ženu, nemáte důvod ohlížet se jinam. A takové manželství bych si představoval," uvedl.

Rada hlavního města ho jmenovala na základě výběrového řízení teprve ve druhé polovině února, což mu zkomplikovalo nástup, premiéry nové sezony byly už většinou nasmlouvány. Když Gregorini na jeho doporučení zrušil přípravy Morávkovy inscenace hry Petera Shaffera Amadeus, rozpoutala se mediální diskuse o oprávněnosti tohoto kroku.

Martin Stropnický, Veronika Žilková a Ladislav Frej podali k 31. srpnu výpověď. Přitom Töpfer se nechtěl podílet na sezoně, kterou do června 2013 připravilo bývalé vedení.

Herecké divadlo

"Na vinohradské jeviště se vrací Daniela Kolářová, Marta Vančurová, Gabriela Vránová, Jana Štěpánková. Bude tu hostovat Roman Zach, vrací se Filip Blažek, přichází Otakar Brousek ml., Petr Rychlý, Ondřej Brousek a Marek Holý z Fidlovačky, obsadili jsme Lilian Malkinu. Čekáme, že na jaře přijde Václav Svoboda," řekl Töpfer, který osloví režiséry své krevní skupiny.

"Naše cesta vede k hereckému divadlu, jímž Vinohrady vždycky byly - a byla to jejich největší síla," dodal ředitel Divadla na Vinohradech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist