Nadcházející 130. sezona Národního divadla v Praze bude podle ředitele Ondřeje Černého přelomová vzhledem k novému propojení české první scény se Státní operou, kdy se její budova i soubory stanou součástí uměleckého programu.

Nabídne šestnáct premiér všech žánrů spolu se sedmdesáti tituly stálého repertoáru na pěti scénách. Novou osobností v týmu je šéfdirigent Jaroslav Kyzlink.

Na dnešní tiskové konferenci v Praze Černý upozornil, že sezona začíná ve znamení náročné rekonstrukce vnějšího pláště a fasády historické budovy, která zůstane kvůli stavebním pracím částečně zakrytá.

Zahájena byla po důkladném restaurátorském průzkumu 1. června, potrvá do konce roku 2015 a celkové náklady dosáhnou 94,6 milionu korun.

Nad rozpočtem otazník

"Rozsáhlé opravy nenaruší provoz divadla ani program," uvedl Černý. Na podzim začnou opravy sochařské výzdoby, první etapa se zaměří i na terasy a všechny výstupky. Na rozdíl od nedávno skončené rekonstrukce technologických tunelů nebude narušena doprava v okolí divadla.

"Intenzivně jednáme s ministerstvem kultury o rozpočtu na rok 2013. Předpokládáme, že bude stejně jako u všech dalších příspěvkových organizací adekvátně krácen," řekl Černý. Otázkou podle něj zůstává, nakolik lze škrtat, aniž by to v souvislosti s rozpočtovou nouzí nemělo fatální dopad na uměleckou tvorbu.

PREMIÉRY V ČINOHŘE

Moliére: Pán z Prasečkova
Režie: Hana Burešová
premiéra 22., 23. listopadu

Shakespeare: Troilus a Kressida
Režie: David Radok
premiéry 6., 7. a 10. prosince

Čechov: Strýček Váňa
Režie: Michal Dočekal
premiéry 14. a 15. března 2013

Lagronová: Z prachu hvězd
Režie: Štěpán Pácl
premiéra 21. března 2013

Rukopisy aneb Králodvorské a Zelenohorské tajemství
Režie: J. A. Pitínský
premiéry 5. a 6. dubna 2013

Massini: Ohlušující prach bílé
Režie: Lucie Bělohradská
premiéra 29. května 2013

Havel: Zahradní slavnost
Režie: Dušan Pařízek
13. a 14. června

Letos česká první scéna hospodaří se státním přípěvkem 567 milionů korun. Ředitel očekává, že v příštím roce o něco převýší 540 milionů.

První premiérou sezony bude ve Stavovském divadle Moliérova hra Pán z Prasečkova. Zabývá se tématy jako lakota, intriky, ziskuchtivost, hloupost nebo pýcha.

Debussy již v září

Pelléas a Melisandu od Clauda Debussyho uvidí návštěvníci Opery ND 30. září. Operu nastudoval a diriguje Jean-Luc Tingaud, režie se ujal umělecký šéf opery Rocc.

V inscenaci účinkuje Orchestr a operní sbor Národního divadla, v roli Pelléase alternují Philipp Do a Richard Samek, v roli Mélisande Veronika Hajnová a Kateřina Jalovcová.

Nová inscenace se uvádí v roce 150. výročí narození obou autorů - Clauda Debussyho i Maurice Maeterlincka, autora stejnojmenné divadelní hry z roku 1892.

V březnu bude v režii Michala Dočekala ve Stavovském divadle uveden Strýček Váňa, v němž nakonec pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Dramatický příběh z Rukopisů zinscenuje na jevišti ND pod názvem Rukopisy aneb Králodvorské a zelenohorské tajemství J. A. Pitínský. "Není jiné scény, která se v Čechách musí ujmout tohoto příběhu, než je právě Národní divadlo," říká Michal Dočekal.

V červnu 2013 bude na prknech Stavovského divadla uvedena Zahradní slavnost Václava Havla v režii Dušana Pařízka. V Divadle Kolowrat se v české premiéře představí hra Z prachu hvězd Lenky Lagronové a Ohlušující pach bílé Stefana Massiniho.

Americká klasika a Radokův Shakespeare

Baletní představení Amerikana III označují tvůrci za "souhvězdní tří choreografů, po jejichž stopách kráčejí další generace stavící na principech klasického baletu".

Půjde o komponovaný večer s choreografií americké provenience. George Balanchine, Jerome Robbins a William Forsythe představí zvláštní, ale klasickou americkou choreografii. Premiéra Amerikany III se uskuteční 25. října na jevišti Státní opery.

Shakespearova tragikomedie Troilus a Kressida nalezne nečekaného tvůrce v režisérovi Davidu Radokovi. V jeho podání se "veškerý smysl lidské existence, uznávaný a vyznávaný, promění v nesmysl". Jako by nikdo nebyl schopen zastavit rozpad světa. Radok již v Národním divadle režíroval opery Vojcek, Kouzelná flétna nebo Don Giovanni.

Vznik představení Troilus a Kressida zachytí videodokument, na němž několik měsíců pracují studenti FAMU Viktor Portel a Tomáš Polenský. Premiéra filmu, který vznikl díky Mecenášskému klubu divadla, se uskuteční přímo v budově. O jeho vysílání projevila zájem i Česká televize.

FOTO - Vizualizace z baletní Ameriky III

Amerika III Amerika III

Franzova Válka s mloky

Operní novinku pro Národní divadlo připravil také prezidentský kandidát, skladatel a malíř Vladimír Franz. Ke zhudebnění si vybral Čapkův román Válka s mloky.

Libretista Rostislav Křivánek použil do libreta tři písňové texty Jiřího Suchého, režije se ujal David Drábek.

Autoři se v opeře chtějí věnovat tomu, jak jsou lidé neschopni uvědomit si rodící se nebezpečí, tomu, jak propadají pocitům nadřazenosti i zpupnému sebevědomí. Zaujalo je ale i téma lidské přilnavosti k dobrému bydlu a přesvědčení, že účel vzrůstající životní úrovně posvětí jakékoli prostředky.

SKUTR se vrátí

Druhou premiérou baletu Národního divadla bude Čarodějův učeň. Na scéně ND jej autorsky zpracuje Jan Kodet společně s avantgardní režisérskou dvojicí SKUTR, kterou tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Autorem hudby k dílu, které nechá ožít 300 let starou lužickou legendu, je Zbyněk Matějů.

Podle uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky plánuje nově vzniklý baletní soubor standardně tři premiéry v sezoně, jen letošní sezona je kvůli fúzi se Státní operou označována za přechodnou. "Fúzí původních tanečníků ze Státní opery a Národního divadla a jejich doplněním vznikl silný soubor s velkým potenciálem," uvedl Zuska.

Co zůstává

Na repertoáru Baletu Národního divadla prozatím zůstávají z předcházejících sezon inscenace v ND Labutí jezero, Louskáček, Popelka a Brel-Vysockij-Kryl/Sólo pro tři, ve Státní opeře Labutí jezero, Šípková Růženka, Guselle, Don Quijote a Oněgin, ve Stavovském divadle Zlatovláska a Miniatury, na Nové scéně pak večer choreografií Christophera Bruceho Moonshine.

Duplicita titulů se v této sezoně bude týkat pouze Labutího jezera, jehož dvě rozdílné verze bude ještě stále možno zhlédnout v obou domech.

Národní divadlo spustilo s divadelní sezonou i novou podobu svého webu. Jeho součástí je podstránka Státní opery a uměleckého souboru Laterny magiky, během podzimu bude otevřen e-shop.

Kromě nové grafiky a provázání se sociálními sítěmi nabízí web optimalizaci pro smartphony, tablety a další komunikační zařízení.