Satirické představení nezávislého brněnského divadelního souboru Feste imaginárně dokumentující poslední rozloučení s prezidentem Václavem Klausem bude mít 9. října pražskou premiéru v Roxy/NoD.

Hru Romana Sikory Pohřbívání nastudoval režisér Jiří Honzírek. Premiéru měla v červnu v Brně, v Praze ji uvedou v rámci festivalu divadelní alternativy ...příští vlna/next wave...

Kontroverzní téma

Pražská premiéra přichází nedlouho poté, co na prezidenta při návštěvě Chrastavy zaútočil muž kuličkovou pistolí. Klaus po incidentu hovořil o atentátu. Spolupracovníci prezidenta pak naznačovali, že útok je důsledkem atmosféry, kterou vyvolávají protiklausovské texty.

Kancléř Jiří Weigl v deníku Právo jmenoval i hru Pohřbívání. "Trapná ubohost, pro slušného člověka nepřijatelná, je u nás vydávána některými 'kulturtrégry' za umění jenom proto, že hanobí prezidenta. Téma jako stvořené k inspiraci pro útočníky a atentátníky," uvedl.

Divadelní projekt je inscenován jako přímý přenos pohřbu a jeho příprav v televizi. Feste se dlouhodobě označuje za politické divadlo, často zpracovává kontroverzní témata. Tentokrát to byl Klaus a míra jeho vlivu na charakter české společnosti, ekonomiky a politiky.

Zveme i pana prezidenta

Honzírek v jednom z rozhovorů uvedl, že živé umění pracuje s fikcí, s vizemi budoucnosti docela běžně. "Zveme kohokoli z Hradu - samozřejmě především Václava Klause samotného - k návštěvě představení. Po něm můžeme uspořádat veřejnou diskusi nad problémy," uvedl kurátor přehlídky Vladimír Hulec.

Pohřbívání nastudoval soubor Feste v rámci dlouholetého cyklu Identita, v němž mapuje krizové společenské symptomy a problémy současné doby.