Telavivský soud v neděli rozhodl, že rukopisy Franze Kafky z pozůstalosti Maxe Broda musejí být předány Národní knihovně v Jeruzalémě.
Končí tím vleklá soudní pře knihovny s dcerami Brodovy někdejší sekretářky Esther Hoffeové - a literární svět s napětím čeká, až se bude moci na dokumenty podívat. Velká část z nich totiž ještě nikdy nebyla publikována.
Pozůstalost obsahuje například rukopisy Kafkových nedokončených Svatebních příprav na venkově, prý doslova desítky tisíc stran Kafkových krátkých povídek, záznamů či útržků knih a především také deníky Maxe Broda.
Například profesor germanistiky na oxfordské univerzitě Ritchie Robertson agentuře Reuters řekl, že nejzajímavější na celé pozůstalosti může být právě Brodovo dílo. "Brodovy deníky sloužily jako podklad pro jeho pozdější pojednání o Kafkovi. Je dost možné, že v pozůstalosti nalezneme mnohem víc, než co Brod použil," tvrdí Robertson.
Vyjdou knižně? Skoro určitě
Podle deníku Haaretz se v pozůstalosti nalézá i další korespondence mezi Kafkovou a Brodem, respektive Kafkou a jeho tehdejšími přáteli - například literátem Stefanem Zweigem či izraelským básníkem a spisovatelem Šin Šalomem.
Ve složkách mají být obsaženy i Kafkova cvičení v hebrejštině. "Existuje také velká šance, že rukopisy nám pomohou nalézt Kafkovy další deníky, které gestapo zabavilo jeho tehdejší přítelkyni Doře Diamantové. Doposud jsme nevěděli, kde a jak k tomu došlo. Třeba by se nám je nyní podařilo vypátrat," řekla agentuře Bloomberg Kathi Diamant, odbornice na Kafku z Univerzity v San Diegu.
Zástupci Esther Hoffeové a Ruth Wieslerové musí zaplatit náklady na soud a poslat zhruba 105 tisíc izraelských šekelů na účet Izraelské národní knihovny a Německého literárního archivu.
Pokud ale některé z rukopisů vyjdou knižně, což je už nyní téměř jisté, dědici Hoffeové budou mít právo na to, aby obdrželi část výdělků. "Chceme texty co nejdříve zpřístupnit veřejnosti," řekl po vynesení rozsudku Oren Weinberg, ředitel Izraelské národní knihovny. Jakmile se jí texty dostanou do rukou, začne pracovat na tom, aby je co nejrychleji zpřístupnila on-line.
Jak rozhodl soud
Eva Hoffeová a Ruth Wieslerová si chtěly rozsáhlou sbírku Kafkových dokumentů ponechat v osobním vlastnictví. Tvrdily, že jde o dědictví po matce, kterou Brod zaměstnával jako sekretářku. Ve sporu se za ně postavil i Německý literární archiv, kterému Hoffeová chtěla některé z rukopisů prodat. Archiv doufal, že pokud soud rozhodne v prospěch dědiček, zajistí si právo na nákup rukopisů.
Izraelská národní knihovna v procesu naopak argumentovala tím, že Brod, který byl blízkým Kafkovým přítelem a také životopiscem, ve své závěti odkázal rukopisy přímo knihovně.
Brod nesplnil přání Kafky, který ho těsně před smrtí v roce 1924 instruoval, aby všechny nepublikované texty spálil. Bez tohoto Brodova rozhodnutí by nikdy nevyšly romány Proces, Zámek ani Nezvěstný (Amerika).
Písemnosti, které po sobě zanechal Brod a mezi nimiž byly i Kafkovy rukopisy, byly po Brodově smrti roku 1968 let v sejfech v Tel Avivu a v Curychu. V závěti Brod pověřil Esther Hoffeovou, aby jeho pozůstalost předala Izraelské národní knihovně nebo jinému archivu sídlem v Izraeli či v zahraničí.
Dopisy Franze Kafky se po protestech dražit nebudou - čtěte ZDE
Inscenace Kafkova Zámku je obrazem mužských ambicí - recenze ZDE
Hrozilo, že rukopisy se poškodí
Ačkoli Brodova poslední vůle ponechává prostor pro různé výklady, experti soudí, že se jí Hoffeová zpronevěřila tím, že rukopisy držela z dosahu odborné veřejnosti.
Část materiálů včetně rukopisu románu Proces po čase prodala přibližně za dva miliony dolarů (38 milionů korun) v aukci Sotheby's roku 1988. Zbylé spisy odkázala svým dcerám, které je chtěly prodat Německému literárnímu archivu se sídlem v Marbachu.
"Lze skoro s jistotou říci, že rukopisy nepřešly do rukou dědiček jako dar, nýbrž že dostaly jasný úkol, jak s nimi naložit," uvedla soudkyně. Na jejím rozhodnutí se podle deníku Jediot Achronot podepsal i fakt, že od smrtí Hoffeové před pěti lety leží papíry v neudržovaném bytě v Tel Avivu. Historickým dokumentům s nevyčíslitelnou cenou tak hrozí nevratné poškození.
Hoffeová zemřela roku 2007, kdy celý spor začal. Její dcera Wieslerová zesnula před šesti měsíci, připomíná deník Haaretz. Právník Hoffeové Uri Sefad už oznámil, že se proti nedělnímu rozsudku odvolá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist