Ve věku 72 let zemřel americký indiánský aktivista a příležitostný herec Russell Means, známý především tím, že ve snímku Poslední Mohykán v roce 1992 ztvárnil klíčovou roli indiánského náčelníka Čingačgúka.

Means dále účinkoval ve filmu Takoví normální zabijáci režiséra Olivera Stonea, ve snímku Rychlejší než vítr a také v obou dílech animované disneyovky Pocahontas, kde namluvil náčelníka Powhatana. V roce 2004 si střihnul malou roli v show komika Larryho Davida nazvané Curb Your Enthusiasm a o rok později se objevil v miniseriálu Into The West.

Kromě toho Means v roce 1995 napsal autobiografii a také natočil písničkové album Electric Warrior. Ovšem jeho kariéra v americkém showbyznysu přišla relativně pozdě a byla spíš okrajová. Means byl především nepřehlédnutelným aktivistou.

O jeho úmrtí informovala mluvčí indiánského kmene oglalských Siouxů Donna Salmon, podle níž kmen ztratil velkého muže. Russella Meanse, pokřtěného jako Oyate Wacinyapin (Ten, který pracuje pro dobro jiných), přežily jeho čtyři manželky a deset dětí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se