Dvě klíčová britská nakladatelství se dost možná spojí v jednu firmu. Zástupci vydavatelství Random House a Penguin ve čtvrtek potvrdili, že vedou jednání o vytvoření jedné obří společnosti.
Mateřské společnosti Penguinu, která se jmenuje Pearson a mimo jiné vlastní deník Financial Times, už v pátek v důsledku této zprávy vzrostla hodnota akcií o 1,5 procenta, informuje BBC.
Random House, který patří německé mediální skupině Bertelsmann, se nedávno stal třetím největším vydavatelstvím ve Velké Británii. Letos se mu dařilo díky bestsellerové řadě erotických románů Fifty Shades, ačkoliv mezi autory Random House jsou například Julian Barnes, Martin Amis, Dan Brown, John Grisham nebo Toni Morrison.
Penguin, který je druhým největším anglickým nakladatelstvím, naopak letos nejvíce prodal kuchařek od Jamieho Olivera, ačkoliv každoročně těží i ze svého katalogu klasických románů včetně těch od Charlese Dickense nebo Jane Austenové.
"Jestliže se tato dvě nakladatelství chtějí spojit, konečně si přiznala, že nemohou konkurovat velkým firmám typu Amazon nebo Apple," tvrdí analytik Philip Downer. Podle něj situace nevyplývá ani tak ze špatného hospodaření firem jako spíš z proměňující se podstaty trhu, který od nástupu levných elektronických knih (a s ním souvisejícího úpadku kamenných prodejen) patří spíš Applu nebo Googlu.
Jestliže ke spojení dojde, více než 50 procent nové společnosti by měl vlastnit německý Bertelsmann. Napsal to deník Financial Times, který také upozorňuje na končící mandát současné ředitelky Pearsonu Marjorie Scardino. Ta firmu vedla patnáct let a nahradit by ji měl John Fallon, který podle serveru Thisismoney.co.uk bude v první řadě usilovat právě o odprodej Penguinu a deníku Financial Times.
Bertelsmann koupil vydavatelství Random House v roce 1998 za tehdejší 1 miliardu dolarů. Dnes pod něj spadá 200 různých vydavatelských značek, které vydají zhruba 10 tisíc knih ročně. Vloni měl Random House příjmy cca 2,26 miliardy dolarů, o 4,6 procenta méně než rok předtím. Letos se firmě díky 30 milionům prodaných erotických románů Fifty Shades of Grey neobyčejně dařilo - v 1. polovině roku měla meziročně o 64 procent vyšší zisky než vloni.
Nakladatelství Penguin vydává každoročně zhruba 4000 knih. Vloni mělo tržby zhruba 1,61 miliardy dolarů, tedy o 4 procenta méně než rok předtím. Z loňských obratů Penguinu tvořily digitální prodeje celkem 12 procent, kdežto v roce 2010 to bylo pouze 6 procent.
Zdroj: New York Times
Je tak docela pravděpodobné, že nakladatelství Penguin, které Allen Lane založil v roce 1935, poprvé připadne do rukou společnosti jiné než britské. O věc se přitom zdaleka nezajímají jen Angličané. Penguin a Random House ovládají zhruba čtvrtinu celého knižního trhu ve Spojených státech, připomíná deník New York Times.
Pokud se Penguin s Random Housem sloučí v jeden velký "Random Penguin". jak se už začalo říkat na Twitteru, změní se mnohem víc. "V důsledku toho sloučení by samozřejmě ubylo konkurence. O rukopisy slibných autorů by se už tolik nebojovalo," tvrdí analytička Liz Thomson. "Random House ale je dost tvůrčí firma a jejím vydavatelským projektům se daří. Takže těžko soudit dopředu. Myslím, že pro knižní trh to ale dobrá zpráva nebude."
Také analytik Mike Shatzkin předpovídá spíš problémy. "Tak obrovská firma by například mohla snadněji uzavírat tajné obchodní dohody," říká Shatzkin s odvoláním na loňský případ, kdy americké ministerstvo spravedlnosti obžalovalo pět velkých vydavatelství a firmu Apple z toho, že po vzájemné dohodě nastavovali ceny elektronických knih.
"Když se Random House s Penguinem spojí, vytvoří firmu tak obrovskou, že jim už nikdo podmínky diktovat nebude," dodává Shatzkin.
Jiní odborníci z branže upozorňují, že spojení firem by patrně bylo doprovázené masovým propouštěním zaměstnanců. Stejně tak by si firma například mohla prosadit, aby se jejím autorům před vydáním nevyplácely tak vysoké zálohy.
Gigantické nakladatelství, ještě více soustředěné na komerční potenciál svých titulů, by mohlo ještě více tlačit na autory a nutit je, aby psali bestsellerovou tématiku. "Je to jako s Hollywoodem. Kvůli nejisté finanční situaci nyní studia vyprodukují akorát pár diváckých trháků za rok a neradi riskují s menšími filmy," řekl deníku New York Times literární agent David Kuhn.
Mediální analytik James L. McQuivey ze společnosti Forrester Research pro změnu vidí důsledky i pro literární agenty. "Literární agenti by se téhle situace měli obávat. Dá jim to ještě méně prostoru k tomu, aby taktizovali se svými spisovateli a zkoušeli je nabízet různým vydavatelstvím," tvrdí McQuivey.
Penguin i Random House patří k šesti největším světovým vydavatelstvím. Takzvanou velkou šestku dále doplňují společnosti HarperCollins, Hachette, Simon & Schuster a Macmillan.
Deník New York Times připomíná, že nástup elektronické hudby a formátu MP3 podobně "zamával" i s hudebním trhem, kde ze šesti velkých vydavatelství nakonec zbyly jen tři. Něco podobného by prý v době e-booků mohlo snadno potkat i knižní trh.
První knihy z Penguinu stály šest pencí, stejně jako krabička cigaret.
FOTO www.penguinbooks75.com
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist