Autorovu imaginaci jako neustále se obnovující zdroj jeho tvorby představuje výstava Jan Švankmajer - Možnosti dialogu v Domě U Kamenného zvonu.
Ukazuje Švankmajerovu tvorbu v celé šíři a upozorňuje na to, jak je jeho filmová tvorba spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy, ať již jde o kresby, koláže, objekty či autorovy experimenty s vnímáním uměleckých děl prostřednictvím hmatu.
Vypudit ze sebe démony
Švankmajer je jedním z nejznámějších českých filmařů, patří mezi uznávané světové animátory a ve své tvorbě vždy kráčel originální cestou. Jan Švankmajer není ale jen filmař, ale i výtvarník, píše básně a eseje. Jeho filmy - k nejznámějším patří Možnosti dialogu, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti či Šílení - překypují obrazností, prolíná se v nich sen s realitou, černý humor a agresivita s básnickým viděním světa.
Jan Švankmajer: Možnosti dialogu
Mezi filmem a volnou tvorbou
26. 10. 2012 - 3. 2. 2013
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 13, Praha 1
út-ne 10.00-20.00
Více info: www.ghmp.cz
"Mojí snahou je co nejautentičtěji a nejdůsledněji ze sebe vypudit démony, které mě sužují. Jde o proces osvobozování," říká o své tvorbě. Patří k aktivním stoupencům surrealismu, který se podle něj "pokouší vrátit tvorbě magický rozměr". Kromě surrealismu je v jeho tvorbě patrná i freudovská psychoanalýza či rudolfinský manýrismus.
Velký ohlas jeho díla v zahraničí ukazuje, že Švankmajerova tvorba je univerzální nejen v používaných prostředcích, ale také ve schopnosti oslovit diváka a vtáhnout jej do inspirativního dialogu.
Dětství, sen, jídlo a erotika
Nová výstava má podtitul Mezi filmem a volnou tvorbou. Její koncepce se odvíjí od jednotlivých filmů a prezentuje nejen artefakty a scény z autorových filmů, ale i jeho volnou tvorbu (objekty, koláže, frotáže, grafiku a taktilní objekty), která na filmy navazuje nebo jim předchází.
Výstava tím poodhaluje autorovy inspirační zdroje a důležitost, kterou pro něj měla spolupráce s jeho ženou Evou na výtvarné stránce filmů. Tento komplexní pohled na tvůrčí proces postupně odkrývá i obsedantní témata Švankmajerovy tvorby, jimiž jsou dětství, sen, jídlo, erotismus nebo loutkové divadlo.
Výstavu doplňuje dokumentace k jednotlivým filmům, návštěvníci mohou vidět pracovní fotografie, filmy o filmu, ukázky z technických a kreslených scénářů, pracovní deníky, publikace, kritiky a plakáty a počítá se i s projekcí ukázek z filmů.
Možnosti dialogu
Všechnu moc imaginaci
Jan Švankmajer zůstává věrný svým zásadám a odmítá své umění spojovat s jakoukoliv formou státní, nebo politické moci. Loni tak například odmítl státní vyznamenání, které mu chtěl udělit prezident republiky Václav Klaus.
"Stát je organizované násilí, je zdrojem represe a manipulace. Celou svojí tvorbou jsem vždy stál na druhém břehu," uvedl Švankmajer ve své zamítavé odpovědi prezidentské kanceláři a rozloučil se pozdravem "všechnu moc imaginaci".
Už dříve se vyhradil také proti zneužívání umění pro komerční účely, když přirovnal současné umělce natáčející reklamu k propagandistům minulého režimu. Umění by podle něj mělo stát vždy v protiváze jakékoliv moci.
Možnosti dialogu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist