Kompletní retrospektivu slavného režiséra Miloše Formana nabídne zájemcům festival, který se od 7. do 13. prosince uskuteční při příležitosti jeho osmdesátin v kinosále Městské knihovny v Praze. 

Přehlídku snímků držitele dvou Oscarů a řady dalších cen pořádá společnost Radka Production, která v roce 2009 produkovala jeho zatím poslední počin - záznam inscenace divadelní hry Dobře placená procházka, kterou se svými syny připravil v Národním divadle v Praze.

O Formanovi bez Formana

"Na festivalu intenzivně pracujeme už od začátku roku. Sám režisér se ho pravděpodobně nebude moci zúčastnit, ale stále o tom jednáme s jeho spolupracovníky a přáteli," řekla ředitelka přehlídky Radka Kadlecová. Upozornila, že akce s retrospektivou Formanovy tvorby se na oslavu režisérových únorových kulatin konaly na řadě míst ve světě.

"My je završíme opravdu unikátní kompletní retrospektivou všech jeho filmů," dodala. Doplní je například tři roky starý dokument Miloslava Šmídmajera Miloš Forman: Co tě nezabije, dokumentární snímek Viděno osmi, do něhož natočil u příležitosti olympijských her v Mnichově v roce 1972 pasáž věnovanou desetiboji, a patnáctiminutový film, který s jednou kamerou stojící na jednom místě natočilo v roce 1971 na festivalu FEST v Bělehradu osm mladých režisérů, mezi nimi i Forman.

Experimentální snímek má název I Miss Sonja Henie. Uvedena bude i část dokumentárního televizního seriálu Zlatá šedesátá.

Přehlídku zahájí 7. prosince vpodvečer snímek Černý Petr a 13. prosince ji zakončí slavný Amadeus v režisérském sestřihu. Bližší informace jsou na adrese festivalu.

Černý Petr - ukázka

Související