Rada Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie na svém listopadovém jednání podpořila 18 projektů, kterým udělila 4,250.002 koruny.

Šestnáct především menších projektů, dokumentů či žádostí o podporu na distribuci dostalo od 100 tisíce korun do půl milionu, celovečerní hraná či animovaná tvorba je nadále podporována symbolickou korunou. Na svých webových stránkách to uvádí ministerstvo kultury.

Po jedné koruně z celkové částky dostaly společnosti Biograf na film Jana Svěráka Tři bratři a Axman production na snímek Kukuřičný ostrov.

Nejvyšší částku v hodnotě 500 tisíc korun získali pořadatelé festivalů Febiofest a Jeden svět. 400 tisíc korun získal režisér Petr Václav na tvorbu dokumentu Olimpiade, 350 tisíc režisér Petr Hátle na natočení dokumentárního filmu Velká noc.

Točí se dokument o Hollandové

Po 300 tisících pak na své filmy obdrželi režisérka Tereza Nvotová, Jitka Němcové (na dokument o Zuzaně Michnové), Vitalij Manský na snímek Potrubí a také dvojice filmařů Krystyka Krauze a Jacek Petrycki, kteří natáčí dokument o Agnieszce Hollandové.

KDO DOSTANE PODPORU

Febiofest 500 tisíc Kč
Festival Jeden svět 500 tisíc Kč
Olimpiade (dokument, režie Petr Václav) 400 tisíc Kč
Velká noc (dokument, režie Petr Hátle) 350 tisíc Kč
Návraty Agniezsky H. (dokument, režie Krystyna Krauze a Jacek Petrycki) 300 tisíc Kč
Potrubí (dokument, režie Vitalij Manský) 300 tisíc Kč
Zuzana Michnová - Jsem slavná tak akorát (dokument, režie Jitka Němcová) 300 tisíc Kč
TRANS-it (dokument, režie Tereza Nvotová) 300 tisíc Kč
Odpad, město smrt (na distribuci filmu) 250 tisíc Kč
Hledá se prezident (dokument, režie Tomáš Kudrna) 200 tisíc Kč
Jan Žižka - psanec (film Marka Dobeše a Petra Jákla) 200 tisíc Kč
Děti revoluce (film Lucie Wenigerové a Nicka Hoareho) 150 tisíc Kč
Rituál (film Tomáše Bojara, Ondřeje Gabriela a Šimona Špidly) 150 tisíc Kč
Distribuce filmu Občan K. 150 tisíc korun Kč
Udílení cen Český lev 100 tisíc Kč
Propagace filmu Až do města Aš 100 tisíc Kč
Tři bratři (film Jana Svěráka) 1 Kč
Kukuričný ostrov (film George Ovashviliho) 1 Kč

V radě Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj kinematografie budou až do roku 2014 sedět filmová kritička Tereza Brdečková a dramaturgyně Zuzana Kopečková a Eva Tomanová.

Ve volebním období pro roky 2012 až 2015 jsou členy rady také režisér Pavel Dragoun, kritička Tereza Dvořáková, producent Jaromír Kallista, režisér Ludvík Klega, scénáristka Sylva Legnerová, Vladimír Soják, šéfdramaturgyně ČT Jana Škopková, dále Petr Vítek a filmový historik Jiří Voráč. Předsedou rady je Vítek, jeho místopředsedy Brdečková a Soják.

Rada také vyjádřila svou podporu novému zákonu o audiovizi, který před dvěma týdny vetoval prezident. Rada věří, že Sněmovna veto přehlasuje, a umožní tak vznik nového fondu a stabilizaci financování české kinematografie. Rada proto pracuje na přípravě statutu pro nový fond kinematografie.

Václav Klaus zákon nepodepsal, protože filmový průmysl považuje za standardní obchodní odvětví a nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů.

Zákon předpokládal, že státní fond kinematografie by na podporu výroby filmů dostával až 300 milionů korun ročně, polovinu od komerčních televizí. Zákon by měl zároveň zakotvit filmové pobídky, po nichž volají producenti.

Rada: Přihlašte se do konce listopadu

Statut nového fondu bude předložen k připomínkám odborné veřejnosti. Rada současného fondu prosí ty, kdo plánují požádat o podporu ještě v tomto roce, aby tak učinili do konce listopadu, aby o podporách mohla rozhodnout na dalším zasedání 13. a 14. prosince.

Fond nemá peníze po přijetí novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Podle ní Česká televize do fondu neodvádí výnosy z reklam, soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok.

Protože na nový zákon o audiovizi se čeká dlouho, pokouší se ministerstvo kultury zajistit finanční podporu původní domácí tvorbě i ze státního rozpočtu. Ministryně kultury Alena Hanáková již dvakrát předložila vládě žádost o 150 milionů korun do fondu kinematografie, 50 milionů na digitalizaci a restaurování a 300 milionů korun na filmové pobídky. Vláda dvakrát návrh odložila - minulý týden s tím, že se počká, jak dopadne druhé projednávání vetovaného návrhu zákona ve sněmovně.

Návrh ale nemá bezvýhradnou podporu ani od všech ministrů za stranu, která má křeslo ministra kultury, tedy TOP 09/STAN. MK navíc sumu pro filmové pobídky nezačlenilo do návrhu svého rozpočtu na příští rok, což se nelíbilo premiérovi Petru Nečasovi. Při přípravě rozpočtu ministerstvo kultury pravděpodobně počítalo s tím, že již bude přijat nový zákon o audiovizi, a takzvané pobídky tedy budou financovány ze státního fondu kinematografie, ne jako dosud z rozpočtu MK.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist