Zdá se, že o české povaze se toho člověk nejvíc dozví od cizinců. Po patnácti dotiscích bestselleru Gottland a jeho volném pokračování Udělej si ráj to potvrzuje i třetí soubor fejetonů polského novináře a bohemisty Mariusze Szczygieła, nazvaný Láska nebeská.

Jestliže nedávno vydaný vzpomínkový román Charlese Laurence o bohému, špionovi a udavači Jiřím Muchovi postihl atmosféru Prahy padesátých let tak, že bychom stěží hledali českou knihu, která by se mu vyrovnala, nové Szczygiełovy fejetony s podobnou silou zachycují českou současnost.

Oproti předešlým knihám sice autor ve zpracovávání faktů nejde tak do hloubky, chybí tady ten až krkolomný spád děje a point, který se na nás valil v knize Gottland, texty jsou ale stále nabité onou pro Szczygieła typickou kombinací vytříbeného smyslu pro detail, osobitého humoru a mimořádné erudice. Obratné žonglování s informacemi, jež se často dostávají do nečekaných a osvěžujících souvislostí, autorovi nadále vychází.

V podstatě stejným způsobem postupuje i fotograf František Dostál, jehož černobílé snímky knihu ilustrují: zachycuje všední scény ze života a nechává je promlouvat mimo jejich původní kontext, lehce posunuje jejich význam a obnažuje tak absurdní komičnost, která se za nimi skrývá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.