Zdá se, že o české povaze se toho člověk nejvíc dozví od cizinců. Po patnácti dotiscích bestselleru Gottland a jeho volném pokračování Udělej si ráj to potvrzuje i třetí soubor fejetonů polského novináře a bohemisty Mariusze Szczygieła, nazvaný Láska nebeská.

Jestliže nedávno vydaný vzpomínkový román Charlese Laurence o bohému, špionovi a udavači Jiřím Muchovi postihl atmosféru Prahy padesátých let tak, že bychom stěží hledali českou knihu, která by se mu vyrovnala, nové Szczygiełovy fejetony s podobnou silou zachycují českou současnost.

Oproti předešlým knihám sice autor ve zpracovávání faktů nejde tak do hloubky, chybí tady ten až krkolomný spád děje a point, který se na nás valil v knize Gottland, texty jsou ale stále nabité onou pro Szczygieła typickou kombinací vytříbeného smyslu pro detail, osobitého humoru a mimořádné erudice. Obratné žonglování s informacemi, jež se často dostávají do nečekaných a osvěžujících souvislostí, autorovi nadále vychází.

V podstatě stejným způsobem postupuje i fotograf František Dostál, jehož černobílé snímky knihu ilustrují: zachycuje všední scény ze života a nechává je promlouvat mimo jejich původní kontext, lehce posunuje jejich význam a obnažuje tak absurdní komičnost, která se za nimi skrývá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se