Jde o jeden z dalších návratů, které v české literatuře zažíváme. Ne že bychom o Olze Barényiové nevěděli vůbec nic; debutovala v roce 1941, přičemž do roku 1945 napsala česky několik próz a divadelních her.

Jeden z jejích rodičů byl pravděpodobně Maďar, za války uzavřela sňatek s německým státním příslušníkem; dobový tisk ji označoval jako „německo-maďarskou autorku píšící česky“.

V květnu 1945 ji postihla internace, nějakou dobu se skrývala a na podzim téhož roku se jí podařilo tajně utéct do Vídně, poté přesídlila do Mnichova. Od té doby psala už pouze německy; měla v úmyslu publikovat románovou trilogii o osudu pražských Němců za květnového povstání; vydány byly díly dva. Pražský tanec smrti vyšel v roce 1958. Autorčiny německé osudy se ztrácejí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.