Kanadský architekt Frank Gehry se designem nábytku a sochařstvím zabývá dlouhodobě. Už začátkem osmdesátých let vytvořil na objednávku firmy Formica Coproration první sochy ryb z tehdy nového plastového laminátu značky ColorCore, používaného k výrobě pouličních cedulí. Po třiceti letech se Gehry ke svým rybám nyní vrátil a vystavuje je v pobočkách galerie Gagosian v Los Angeles a v Paříži.

Gehryho rybí sochy jsou poskládané z úlomků, na něž autor přišel vlastně nahodou: v osmdesátých let se mu část laminátu omylem rozbila a Gehry zjistil, že úlomek nápadně připomíná rybí šupinu. Už v letech 1984 až 1986 začal vyrábět takzvané rybí lampy, v nichž byly kusy ColorCoru spojené kovovým drátem a přilepeny jeden k druhému.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.