Ministerstvo kultury přidá ze svého rozpočtu 40 milionů korun na dotace živému umění. Původně měly být kráceny až o sto milionů oproti loňskému roku, což vyvolalo protesty příjemců grantů i zástupců komisí, které o rozdělení peněz rozhodují. Ministerstvo po schůzce s předsedy grantových komisí slíbilo, že rozpočet navýší. Kritikům ale zmíněná suma nestačí.

Během února se suma určená na granty zvýší o 20 milionů, což jsou peníze zbylé z loňského roku. V březnu by měly být po dohodě s ministerstvem financí uvolněny další, uvádí ministerstvo.

Demonstrace bude

V pondělí zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 oznámili, že ve čtvrtek bude před ministerstvem kultury demonstrace proti údajné likvidaci živé kultury. Stejnojmennou petici na internetu podepsalo přes 4000 lidí. "Demonstrace určitě bude, je to žalostně málo, ani to nedostačuje úrovni minulého roku," řekl za iniciativu Jan Vávra.

Při šíření pozvánky na demonstraci se objevuje výzva, aby si účastníci přinesli jogurt jako odpověď na otázku, jaká živá kultura v ČR v roce 2013 zbude.

Suma určená na dotace živému umění měla letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům, přestože celkový rozpočet ministerstva se nezmenšil. Ministerstvo ale oponuje tím, že jeho reálný rozpočet klesl. Letošní rozpočet ministerstva počítá s výdaji 8,9 miliardy korun, loni výdaje činily 8,4 miliardy.

Ministerstvo však říká, že suma 1,7 miliardy je určená na kofinancování projektů financovaných z EU. Skutečně prý tedy má k dispozici jen 7,2 miliardy, loni to bylo 7,39 miliardy korun.

Reálný rozpočet je nižší

"Letos má tedy ministerstvo kultury v rozpočtu o 150 milionů korun méně, což se projevilo právě poklesem objemu finančních prostředků určených na grantové programy," hájí se ministerstvo. Dodává, že ze zákona musí financovat především svých 29 příspěvkových organizací.

"Až zbylá část rozpočtu je určena na grantové programy, protože představují takzvanou nenárokovou položku. Proto bylo ministerstvo kultury nuceno krátit finanční prostředky právě v této oblasti," stojí v prohlášení ministerstva.

Suma určená na provoz příspěvkových organizací v rozpočtu MK stále roste, loni to bylo 64 procent, podíl výdajů na podporu živého umění klesl z někdejších téměř deseti procent na čtyři procenta.

Také podíl výdajů na obnovu kulturních památek klesá, letos by to mělo být 400 milionů, což je šest procent rozpočtu a polovina sumy určená na památky v roce 2009.

Související