Ministerstvo kultury chce na takzvané živé umění letos poskytnout stejně peněz, jako bylo pro tuto kapitolu schváleno v loňském roce. Ministryně Alena Hanáková již kvůli tomu svému ekonomickému náměstku Martinu Sankotovi vydala pokyn, aby co nejdříve vyčlenil další finanční prostředky.

Kvůli klesající podpoře živého umění Hanáková čelí sílícímu tlaku zástupců kulturní obce. Před budovou ministerstva kultury se ve čtvrtek odpoledne demonstrovalo proti údajně nízké podpoře. Přišla třeba zpěvačka Lenka Dusilová, ostravský umělec a pedagog Jiří Surůvka, historička umění Milena Bartlová a zástupci dalších uměleckých oborů. 

Protest organizuje iniciativa Zachraňte kulturu 2013, jíž vadí zejména snížení částky určené letos z rozpočtu ministerstva kultury na granty. Úřad v tomto týdnu slíbil sumu navýšit, kritikům to ale nestačilo. Iniciativa v minulých dnes vydala video, kde jí podporují osobnosti jako Jiří Ornest nebo Pavel Rychetský.

Ministryně kultury po krátkém jednání se zástupci iniciativy uvedla, že peníze na živé umění nenavýšila po jejich nátlaku, ale že se o prosazování větší sumy snaží dlouhodobě. "Celkově by se měl objem peněz na podporu tohoto segmentu kultury dostat na úroveň rozpočtu, který byl pro tuto kapitolu schválen v loňském roce," stojí v tiskové zprávě ministerstva. Původně přitom měly být dotace kráceny až o sto milionů oproti loňskému roku.

Ministerstvo již v průběhu týdne slíbilo na dotace živému umění přidat 40 milionů korun. "K alokaci dalších peněz na podporu živého umění dojde na základě úsporných opatření, která postihnou řadu složek ministerstva, včetně provozu samotného úřadu," uvedlo nyní ministerstvo.

Zachraňte kulturu 2013 - vyjádření osobností

Zachraňte kulturu 2013 - vyjádření osobností

Suma určená na dotace živému umění - zahrnuje nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity - měla podle původních plánů letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům, přestože celkový rozpočet ministerstva se nezmenšil. Ministerstvo ale oponuje tím, že jeho reálný rozpočet klesl.

Letošní rozpočet ministerstva počítá s výdaji 8,9 miliardy korun, loni výdaje činily 8,4 miliardy. Ministerstvo však říká, že suma 1,7 miliardy je určená na kofinancování projektů financovaných z EU. Skutečně prý tedy má k dispozici jen 7,2 miliardy, loni to bylo 7,39 miliardy korun.

Zástupci iniciativy vzniklou situaci vnímají jako zásadní manažerské i politické pochybení a jako projev nekompetentnosti současného vedení ministerstva. Hanáková si kritiku vysloužila už kvůli svému vysvětlování církevních restitucí či personálním změnám ve vedení Národního divadla.

Zachraňte kulturu 2013 - vyjádření osobností