Národní divadlo povede od srpna dosavadní ředitel Divadla J.K. Tyla v Plzni Jan Burian. Ministryně kultury Alena Hanáková dnes podepsala jeho jmenování.

Ještě do 31. července českou první scénu ved dočasně pověřený provozně-technický ředitel Václav Pelouch.

Jmenování Buriana doporučil ministryni kultury tým expertů, který se situací v této instituci od loňského roku zabýval. Navrhl také její transformaci, na tu ale ministerstvo zatím nepřistoupilo.

Divadlo zůstane příspěvkovou organizací

Burian v současnosti vede katedru činoherního divadla na DAMU a kromě řízení Tylova divadla v Plzni dohlíží i na stavbu nové budovy plzeňského divadla zhruba za miliardu korun. Toto divadlo se má stát největším investičním projektem oslav evropského kulturního města Plzeň 2015.

Členové komise ministerstva kultury už dříve vysvětlili, že v Česku je omezený počet lidí, kteří mohou vést vícesouborové divadlo. Kromě Buriana uvažovali nad Stanislavem Mošou z Městského divadla v Brně a Jiřím Šestákem z Jihočeského divadla.

JAN BURIAN

1959 narozen v Moskvě

1984 končí studia režie na pražské DAMU

1984 režíruje v Satirickém divadle Večerní Brno

1984 začíná angažmá ve Státním divadle Oldřicha Stibora v Olomouci

1987 začíná čtyřleté působení v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni

1989 jmenován šéfem činohry Tylova divadla

1990 začíná vyučovat režii na DAMU

1991 režíruje v pražském Divadle na Vinohradech

1995 jmenován ředitelem Divadla J. K. Tyla

2001 začíná vést katedru činoherního divadla na DAMU

2002 jako první český režisér hostuje v MCHATu

2004 na DAMU obhajuje habilitaci v oboru režie a stává se docentem

2008 v Plzni režíruje Havlovo Odcházení

2009 v Plzni režíruje Romea a Julii

2013 jmenován ředitelem Národního divadla

Jsou to zhruba dva týdny, co ministerstvo zveřejnilo výstup svého expertního týmu. Ten kromě jmenování Buriana také vypracoval návrh transformace Národního divadla, které se mělo zbavit "zastaralých principů řízení příspěvkové organizace" i závislosti na státní správě jako takové.

Ministerstvo ale ve středu oznámilo, že Národní divadlo zůstane i nadále příspěvkovou organizací. Jinou formu právní subjektivity prý tuzemská legislativa v současné době neumožňuje.

Z Brna do Plzně

Jan Burian po studiích na pražské DAMU působil nejprve v Satirickém divadlu Večerní Brno a postupně začal režírovat v Divadle O. Stibora v Olomouci. V Plzni poprvé hostoval roku 1986 a vzápětí tam přijal angažmá. V dalších třech letech se mu tu podařilo zinscenovat Bulgakovova Adama a Evu či Steigerwaldovu Tatarskou pouť, hned v roce 1990 pak v československé premiéře nastudoval Pokoušení Václava Havla.

V první polovině devadesátých let působil jako režisér v pražském Divadle na Vinohradech, ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni se stal v květnu 1995. Během uplynulých sedmnácti let (což z Buriana dělá jednoho z nejdéle sloužících režisérů v Česku) tu režíroval klasické tituly typu Shakespearea, Lorcy či O´Neilla, ale i současnou světovou a českou dramatiku. Burian také několikrát režíroval operu – například Rusalku nebo Carmen.

Ve světové premiéře v Plzni také Burian uvedl dvě hry Pavla Kohouta nazvané Nuly a Arthurovo bolero. Nuly posléze jako první český režisér představil i v moskevském divadle MCHAT.

A Tylově divadlu se pod Burianovým vedením stabilně daří. Ročně jej navštíví okolo 200 tisíc diváků a hlediště mívá obsazené z 80 procent. Plzeňská scéna se také může pochlubit rekordním počtem 10 tisíc abonentů. V čele plzeňské scény byl Burián naposledy potvrzen předloni, funkční období mu mělo skončit v roce 2016.

Burian byl zároveň v roce 1990 pegagogem oboru režie na pražské DAMU a od roku 1992 tamtéž vede katedru činoherního divadla. Kromě toho je ředitelem Mezinárodního festivalu Divadlo, jenž bývá označován za nejvýznamnější divadelní přehlídku v Česku. Kromě toho působí jako předseda Asociace profesionálních divadel ČR.

Novým šéfem Národního divadla se stal Jan Burian.

FOTO HN – Martin Svozílek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist