Brno přijde o jednu ze svých nejlepších uměleckých galerií. Společnost Jižní centrum a.s., jejímž jediným akcionářem je město Brno, totiž vypověděla nájem galerii současného umění Wannieck Gallery.

"Důvodem je opakované porušování závazků nájemce, který doposud neuhradil nájem za prosinec minulého roku, leden a únor. Opakované odmítání hradit smluvní pokuty za pozdně zaplacený nájem, u kterých evidujeme i roční prodlení, činí celkovou dlužnou částku cca 500 tisíc korun," uvedl pro IHNED.cz brněnský primátor Roman Onderka.

Podle něj se vedení Jižního centra a.s. spojí s pořadateli jednotlivých akcí, které ve Wannieck Gallery probíhaly – což jsou například koncerty Filharmonie Brno –, a pokusí se jim nabídnout přímou spolupráci.

Odbor kultury na brněnském magistrátu se prozatím vyjádřit odmítl. Minimálně do pondělí se záležitostí Wannieck Gallery nebude zabývat, uvedl.

Přes 8 milionů korun na nájmu

Důvodem k vystěhování Wannieck Gallery má být opožděná úhrada nájemného. Wannieck Gallery totiž společnosti Jižní centrum a.s. platila každý měsíc 150 tisíc korun. Zástupci galerie v tiskové zprávě připomínají: dělo se tak navzdory tomu, že město Brno navenek avizuje podporu kultury, ale na provoz neziskové Wannieck Gallery nepřispívá ani symbolicky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se