Brno přijde o jednu ze svých nejlepších uměleckých galerií. Společnost Jižní centrum a.s., jejímž jediným akcionářem je město Brno, totiž vypověděla nájem galerii současného umění Wannieck Gallery.

"Důvodem je opakované porušování závazků nájemce, který doposud neuhradil nájem za prosinec minulého roku, leden a únor. Opakované odmítání hradit smluvní pokuty za pozdně zaplacený nájem, u kterých evidujeme i roční prodlení, činí celkovou dlužnou částku cca 500 tisíc korun," uvedl pro IHNED.cz brněnský primátor Roman Onderka.

Podle něj se vedení Jižního centra a.s. spojí s pořadateli jednotlivých akcí, které ve Wannieck Gallery probíhaly – což jsou například koncerty Filharmonie Brno –, a pokusí se jim nabídnout přímou spolupráci.

Odbor kultury na brněnském magistrátu se prozatím vyjádřit odmítl. Minimálně do pondělí se záležitostí Wannieck Gallery nebude zabývat, uvedl.

Přes 8 milionů korun na nájmu

Důvodem k vystěhování Wannieck Gallery má být opožděná úhrada nájemného. Wannieck Gallery totiž společnosti Jižní centrum a.s. platila každý měsíc 150 tisíc korun. Zástupci galerie v tiskové zprávě připomínají: dělo se tak navzdory tomu, že město Brno navenek avizuje podporu kultury, ale na provoz neziskové Wannieck Gallery nepřispívá ani symbolicky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.