Slavná britská triphopová kapela Portishead vystoupí 19. června poprvé v České republice. V rámci evropského turné zahraje v pražské Tipsport Areně na Výstavišti v Holešovicích. Vstupenky v cenách od 890 do 1590 korun budou v prodeji od 11. března, uvedla pořadatelská agentura Charm Music.
Portishead založili v roce 1991 barová zpěvačka Beth Gibbons s klávesistou a multiinstrumentalistou Geoffem Barrowem. "Tehdy jsem akorát kouřil čtyřicet cigaret denně, pokaždé spal na podlaze u někoho jiného a byl jsem posedlý vyráběním beatů," vzpomínal Barrow. Ten také formaci pojmenoval po pobřežním městečku poblíž Bristolu, kde vyrůstal a hudebně začínal po boku producenta Trickyho.
Triphopový žánr sice Portishead nevymysleli, rozhodně však pro jeho popularizaci (zvlášť v Americe) udělali hodně. Podařilo se jim smíchat prvky acid housu, cooljazzové samply a ohebné hiphopové beaty v osobitý, temný zvukový výraz, který měl daleko k taneční hudbě i obyčejném popu. Generačně vzato Portishead v devadesátých letech udělali zhruba totéž, co trio The xx v dekádě minulé.
Portishead
Tipsport Arena, Praha
19. června
V roce 1994 vydali Portishead své debutové album Dummy, které se setkalo s nečekaným ohlasem u posluchačů i kritiků, a deska dokonce obdržela prestižní Mercury Music Prize. Krátce po vydání se třetím oficiálním členem kapely stal jazzový kytarista Adrian Utley (někdejší člen The Jazz Messengers), který album koprodukoval a také hrál ve většině skladeb. Desky se nakonec prodalo 150 tisíc kusů jen předtím, než Portishead vyrazili na svoji první americkou šňůru. Záhy poté se také objevila vlna sestav, které se rukopis Portishead snažily napodobovat.
O tři roky později vyšlo druhé, eponymní album Portishead, na němž se stejně jako na první desce podílel zvukový inženýr, bubeník a producent Dave McDonald. Zvukově bylo trochu zamlženější a ostřejší než první deska. "Na naší druhé desce jsme náš zvuk konceptualizovali, což byl pro nás důležitý bod. Nejamujeme, jako jiné kapely, neděláme pokusy, abychom viděli, co se stane. Vždycky se pokouším o zvuk, který už je v mé mysli. Chci ho najít," řekl v rozhovoru pro HN kytarista Adrian Utley.
Následovala série koncertů v newyorském sále Roseland Ballroom, kde kapelu doprovodila Newyorská filharmonie. Z jejich vystoupení vznikl živý náznam NYC Live.
Od roku 1999 se však členové věnovali vlastním sólovým projektům a producentské práci. Geoff Barrow si založil experimentální vydavatelství Invada Records a producentsky spolupracoval mimo jiné i s kytaristou Utleym. Jinak si členové sestavy snažili odpočinout jeden od druhého, protože soustavným vystupováním se sobě prý příliš vzdálili. "Nebylo to ale poprvé. Když jsme se vraceli z prvního amerického turné, opravdu jsme si oddechli, že jsme to přežili ve zdraví. Každý si šel svou cestou a pár týdnů jsme se nemohli vůbec vidět," vysvětloval kytarista Utley.
V roce 2005 se Portishead opět dali dohromady a poprvé po sedmi letech koncertovali v Bristol Academy na benefičním koncertě pro oběti tsunami v roce 2004.
Comebackové album s názvem Third nakonec vyšlo v dubnu 2008. Na albu je singl Machine Gun, který jako by popíral chilloutovou náladu raných Portishead, či píseň The Rip, která obsadila první místo v celoroční hitparádě českého Radia 1 za rok 2008. V čele žebříčku se píseň držela třináct týdnů.
Portishead jsou proslulí tím, že neradi mluví s médii, a stejně tak o sobě stále pochybují. Například před dvěma lety kytarista Utley váhal, zda nezrušit chystané vystoupení pro třicet tisíc lidí na anglickém festivalu. "Pořád jsem si říkal: jaký to má smysl, že vyjdu z kuchyně a odejdu od své rodiny, abych někde jinde vstoupil na pódium pro třicet tisíc lidí? Nějak nechápu, co to má společného s mým životem," řekl v rozhovoru pro týdeník Observer.
Geoffu Barrowovi je dnes jedenačtyřicet let, osmačtyřicetiletá zpěvačka Beth Gibbons tráví čas se svými dvěma dětmi a kytaristovi Utleymu je dokonce již pětapadesát. "Něco z té staré atmosféry ale pořád zůstává. Tvořit hudbu je pro nás pořád stejně obtížné jako kdysi," říká Barrow. Kytarista Utley vysvětluje: "Portishead je svět, ve kterém vím přesně, co se děje."
"Jednou jsem potkal zpěváka Radiohead Thoma Yorkea v metru a uvědomil jsem si, že zatímco Radiohead udělali dvě desky, nám se nepodařilo najít ty dva tóny, které vedle sebe v jedné skladbě chceme mít," dodává Barrow. "Až nás to někdy samotné děsí."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist