Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel nigerijský spisovatel a laureát Man Bookerovy mezinárodní ceny Chinua Achebe, označovaný za zakladatele moderní africké literatury.

Například bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela dodnes tvrdí, že "Achebe přinesl Afriku celému světu", a připomíná, že svých sedmadvacet let ve vězení strávil právě ve společnosti Achebeových románů. O úmrtí informovala americká Brown University, kde spisovatel vyučoval.

Achebeova debutového románu Svět se rozpadá, jenž zkoumal dopady kolonialismu na africkou společnost a zejména tradiční klan Igbo, se prodalo přes deset milionů kusů, přeložen byl do padesáti jazyků a na řadě amerických univerzit se z něj stala povinná četba.

Šlo o první dílo v dějinách moderní africké literatury: bylo sice napsané v angličtině, ale převádělo do ní kmenové hodnoty i tradici orálního vyprávění a líčilo příběh, jenž měl nádech a stavbu přímo antické tragédie.

Kromě běžných vypravěčských metod využívalo modernějších postupů, nahlíželo svým postavám do povědomí a kromě mimořádné obrazotvornosti zaujalo i důsledně odstupňovaným humorem. Například na začátku knihy protagonisté měří čas tak, jak byli celí život zvyklí ("dva měsíce po sklizni", "zdržet se po dobu tří oslav" atd), kdežto na konci už se po vzoru Britů loučí "nashle příští neděli".

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se