Ředitel vinohradského divadla Tomáš Töpfer se často zaklíná publikem. Když kývl svým dramaturgům na hru britského dramatika Toma Stopparda Dvojitý agent (Hapgood), asi slepě uvěřil reklamnímu žánrovému označení "milostný špionážní thriller".

Nechce se ani uvěřit, že text předtím, než jej zařadil do repertoáru, vůbec četl. Jako zkušený principál totiž musel poznat, že příběh šmrncovní agentky Hapgoodové, která velí tajným operacím planetárního významu a zároveň se pokouší být dobrou matkou a vášnivě milující ženou, sice funguje jako osa textu, o niž se typicky stoppardovská intelektuální hra s odkazy, obrazy a souvislostmi opírá, ale rozhodně ne jako napínavý děj, jaký hlediště od takového žánru právem očekává.

Dvojitý agent rozhodně není takzvaný divácký titul, na nichž Vinohrady pod novým vedením staví repertoár, spíš dramaturgická specialita, které by rozhodně víc slušelo komornější jeviště.

Stoppardova hra je totiž docela záludný, možná myšlenkově až překombinovaný dramatický esej, jemuž je obtížné porozumět i při několikerém čtení. Natož sledujeme-li jej v režii Radovana Lipuse, odtažitě utopený kdesi v hloubi vinohradské scény, odkud k nám doléhají repliky zaměnitelných postav, většinou ještě bezobsažně "zprůměrované" dabérskými intonacemi, jako když slyšíme televizní detektivku z vedlejší místnosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.