Z kulturní paměti jméno Jindřicha Chalupeckého zdaleka nevymizelo. Naopak: stal se z něj symbol nezávislého a nezkompromitovaného intelektuála, jehož neformální vliv na české umělecké prostředí doprovázelo i praktické angažmá organizátora v letech 1945 až 1948 a poté ve druhé polovině šedesátých let minulého století.

Po roce 1989, kdy byly vydány největší soubory Chalupeckého textů, má však recepce jeho díla povahu návratu k dokumentu či pramenu, méně už slouží pro orientaci v problémech moderního umění. Pro umění současné je jméno Jindřicha Chalupeckého pevně spojeno s cenou pro umělce do 35 let.

Ale jeho kritický odkaz má s dnešní podobou, funkcemi a reflexí výtvarné scény společné snad jen přesvědčení, že umění, umělecké dílo a umělec jsou specifickou, na jiné nepřevoditelnou hodnotou, která si zaslouží pozornost společnosti, jíž přináší - třeba bez jejího zájmu a proti preferencím většiny jejích členů - svébytnou kvalitu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.