Komorní soubor Nash Ensemble, požívající renomé jednoho z nejlepších a současně dramaturgicky nejodvážnějších v Británii, připravil pro Prahu na pátek a sobotu dva koncertní programy sestavené z tvorby hudebníků, kteří prošli za druhé světové války terezínským ghettem a většinou ji coby Židé nepřežili. Tato sestava skladeb už zazněla v New Yorku a v Londýně.

Společně s rakouským barytonistou Wolfgangem Holzmairem přednese Nash Ensemble v sále pražské konzervatoře skladby autorů již docela známých, jako jsou Hans Krása, Gideon Klein, Viktor Ullmann nebo Pavel Haas, ale i autorů doposud stojících stranou větší pozornosti. Takovými jsou třeba Ilse Weber, Adolf Strauss, Carlo Sigmund Taube, Zikmund Schul, Karel Švenk nebo Otto Skutečka.

Hudba v ghettu

V rámci obou programů nazvaných Terezínské hvězdy se uskuteční rovněž dvě filmové projekce. Při první režisér Simon Broughton představí svůj cenný dokumentární film Hudba terezínského ghetta z roku 1993, který tehdy vznikl v koprodukci BBC a České televize. Obsahuje nenahraditelné rozhovory s pamětníky i vystoupení hudebníků natočená přímo na místě, v Terezíně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se