Mary Heimannová – jako dcera amerických velvyslanců – strávila své dětství cestováním po světě.

Dějiny Československa ve dvacátém století začínala přesto studovat s podobnými východisky jako většina cizinců: jako historii země, kterou při mnichovské dohodě nejprve opustily západní mocnosti a jež byla následně půl století obětí nacismu a komunismu.

Čím šla ale Heimannová hlouběji do české historie, tím silněji vnímala temný odkaz českého autoritářství, náboženské nesnášenlivosti a krutosti.

Své poznatky shrnula před dvěma lety v knize Československo: Stát, který selhal, jež v Česku vyvolala řadu kontroverzních reakcí. Heimannová, která dnes na glasgowské University of Strathclyde vyučuje moderní dějiny, se pozítří v českém Senátu přidá k debatě o zrození a smrti Československa, kterou organizuje Festival spisovatelů Praha.

"Očekávám především stimulující a konstruktivní výměnu názorů, která prohloubí mé vnímání české a slovenské historie," řekla Heimannová pro HN.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.