Ve věku jedenasedmdesáti let zemřel básník a literární vědec Antonín Brousek, který za svoji sbírku Vteřinové smrti v roce 1995 získal Cenu Jaroslava Seiferta.

Brousek patřil mezi nejvýraznější představitele básnické generace, která debutovala začátkem šedesátých let a k níž se řadili Petr Kabeš, Jiří Gruša nebo Pavel Šrut.

Výrazné zásluhy měl Brousek jako editor, když v exilu objevil a uspořádal dílo Ivana Blatného. S Josefem Škvoreckým posléze napsal knihu o československé normalizační literatuře sedmdesátých let a  sám sestavil antologii české stalinistické poezie.

Důležitý byl Brousek i jako literární kritik, byť řadu svých textů vydával v exilu a často v cizích jazycích, například pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "V širší perspektivě se Brousek zdá být dědicem Karla Havlíčka: ve své racionální skepsi, často živené z ducha lidového zdravého rozumu, ve schopnosti lakonické zkratky a v dobře kontrolované a logické argumentaci," napsal o něm Jiří Trávníček.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.