Devadesát let od úmrtí Marcela Prousta (1871-1922) se loni v Česku příliš nepřipomínalo. Výjimkou byla velmi pěkně udělaná reedice nejslavnějšího, šestidílného opusu francouzského spisovatele Hledání ztraceného času v překladu Jiřího Pechara, který svůj skvělý převod ze sedmdesátých let znovu přehlédl a upravil a spolu s Proustem tak založil na svou nesmrtelnost, minimálně ve všech literárních okruzích budoucnosti.

Ve stínu velkého díla bohužel ušla pozornosti kniha Jiřího Konůpka Proust a jeho románový svět. Jedinou ucelenou českou kritickou práci, která byla o Proustovi napsána, sepsal Konůpek na konci šedesátých let, knižně ale vyšla až po smrti autora (1968), navíc jen v samizdatu. I po listopadu 1989 se na ni zapomnělo, a to bylo konečně třeba napravit.

Konůpkova studie je obdivuhodná v mnoha ohledech. Autor dokázal vstřebat snad všechny důležité dobové interpretace Proustova díla, včetně tehdy nejnovějšího a velmi originálního výkladu francouzského filozofa Gillese Deleuze Proust a znaky, který vyšel v devadesátých letech i v Česku a jenž jako ostrá břitva přetíná všechny tradiční výklady.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.