Americký filmový průmysl o sobě z principu mlží. Někdy ale bezděky odhalí pozoruhodnou pravdu. Naposledy v případě čtvrté filmové adaptace novely předního představitele americké moderny F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby v režii Baze Luhrmanna, jenž včera zahájil festival v Cannes a dnes má českou premiéru.

Server Boxofficemojo ve své rubrice srovnávající komerční potenciál podobného typu filmů poměřoval Gatsbyho nikoliv třeba s Titanikem – jak by se nabízelo kvůli Leonardu DiCapriovi v titulní roli utopické romance –, ale... se Sexem ve městě. Najednou celý fantasmagorický ohňostroj vypravěčské marnosti, v nějž Luhrmann Gatsbyho proměnil, dává smysl.

Teoretická láska

Na první pohled tvoří Luhrmann a Velký Gatsby ideální pár. Jako hlavní postavy Fitzgeraldovy předlohy – bohatý a tajemný Jay Gatsby (DiCaprio) a vdaná Daisy, jeho láska (Carey Mulliganová), jež mu kdysi unikla, "protože bohaté dívky si neberou chudé chlapce", a vdala se na úrovni za dědice Toma Buchanana. Na jedné straně tragická love story zasazená jako ornament art deca do zběsilých, dekadentních "jazzových" dvacátých let nově se rodící americké modernity se všemi ekonomickými i společenskými dopady. Na straně druhé tvůrce, jemuž se podařilo atraktivně zmodernizovat do války gangů klasiku všech romancí Romea a Julii Williama Shakespeara.

Luhrmannovo jméno tak slibovalo nejen spektakulární velkofilm podobný stylem i intenzitou Gatsbyho večírkům poháněným pocitem, že zítra skončí mládí. Že zítra skončí svět. Ale i to, že se mu podaří polapit onu unikavou podstatu novely zachycující úpadek amerického impéria, exces, idealismus, schopnost vycítit příležitost i neschopnost podřídit se diktátu změny, na němž stojí americký sen. Příslib tajnosnubně znásobený v bravurním traileru plném zámlk, nuancí a vizuálních i hudebních náznaků. Jenže i ta největší láska na papíře může narazit na praxi reality.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.