Dokumentární film Rok bez Magora připomíná evangelium. Příběh o životě a smrti básníka Ivana Martina Jirouse, který právě přichází do kin, sice nemohl končit vzkříšením, přesto za něj lze považovat celý snímek režiséra Olivera Maliny Morgensterna.

Jako by právě dvouapůlhodinový, informačně hutný dokument s několika tuhými, jen ilustrativně hranými sekvencemi chtěl být rozměrnou freskou zobrazující v kopuli sakrální stavby Jirousovo nanebevstoupení. A s ním i tušení věčné Jirousovy přítomnosti.

"Pořád máme pocit, že se tady někde potácí," říká v závěru filmu o Jirousovi chemik František Rudl. Přitom slovu "potácí" lze přisoudit dva významy. První odkazuje k vlivu alkoholu na český underground, jemuž byl "lahváč" monstrancí, jak i Morgensternův dokument zhusta ilustruje.

Druhý, ovšem podstatnější, odkazuje k roztěkanému pohybu vizionáře "Magora" Jirouse českou společností. Jako by Jirous projezdil svůj sedmašedesátiletý život v pouťovém elektrickém autíčku, které co chvíli narazí do jiných posádek nebo do pevně daných mantinelů. Bez kolizí se tato atrakce nedá uřídit, stejně tak Jirousův život.

Přesto desítky zpovídaných lidí z filmu režiséra Morgensterna, s nimiž se Jirous v životě srážel, někdy dokonce hrubě a nevybíravě, na něho posmrtně vzpomínají s pokorou. Jako kdyby jim onen vznětlivý "rváč" – který ale napsal na čtyřicet básní o Panně Marii, vypočítává ve filmu kněz Ladislav Heryán – svými pěstmi či urážkami neublížil, nýbrž požehnal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.