Ve věku čtyřiasedmdesáti let zemřel americký písničkář a kytarista J. J. Cale, nositel Grammy a "oklahomský mistr kytarové i zpěvní střídmosti," jak jej překřtil hudební novinář Jiří Černý.

Byl autorem populárních písní After Midnight či Cocaine, které v Česku zdomácněly díky textům Petra Kalandry. Skladbu Sensitive Kind pro změnu přeložil Václav Kopta jako Noci jsou dlouhý a Zdeněk Rytíř z písně Cajun Moon udělal skladbu Měsíčku.

Cale zemřel na infrakt v pátek večer amerického času v Kalifornii, informovali správci jeho facebookových stránek. Svoji vůbec poslední píseň Angel nahrál na album Old Sock, které letos vydal Eric Clapton.

Právě ten Caleovy písně včetně hitu Cocaine dostal do širšího povědomí. "Na písni Cocaine je nejlepší ta dvojznačnost. Navenek se tváří jako píseň o kokainu, teprve kdo se podívá zblízka, zjistí, že je to ve skutečnosti píseň proti kokainu. To se mí na ní líbí: kdyby ji Cale dopředu psal jako protidrogovku, nejspíš by lidi akorát naštvala," řekl Clapton.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.