Další vývoj kolem Národního divadla tento týden ovlivní podmínky, s nimiž v pondělí přišel ředitel Jan Burian. Jejich naplnění rozhodne, zda bude chtít zůstat ve funkci.

Mezi podmínkami, s nimiž Burian převzal od ministra kultury Jiřího Balvína opětovně jmenovací dekret, je například kladné stanovisko expertní konkurzní komise i kladný názor garanční rady české první scény. S jejími členy se setká toto úterý. 

Musí se vrátit herci a vedení

Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková Buriana jmenovala letos v lednu na návrh této komise, v níž usedli například rektor AMU Jan Hančil, dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša a Jiří Šesták.

Burian ministerstvu dále předložil podmínku, že rezignované umělecké vedení se opět ujme funkcí. To je podmíněno návratem více než dvou desítek umělců, kteří rovněž podali výpověď. 

"Ministerstvo kultury uzná legitimitu uzavřeného výběrového řízení, které samo vyhlásilo a řádně ukončilo. Ministerstvo znovu potvrdí svoje rozhodnutí o ustanovení takzvané garanční rady ND, která bude obdobně jako správní rady zprostředkovávat komunikaci mezi ministerstvem a ND. Garanční rada bude s vedením ND projednávat strategická rozhodnutí. Ustavení garanční rady zaznamená ministerstvo do Statutu ND," uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk v tiskové zprávě.

Odříznutý ministr

Další Burianovou podmínkou je, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem či soudem. Nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není ze zákona jednajícím partnerem. Právě názorem odborů ministr Balvín zdůvodňoval, proč k odvolání ředitele ND 1. srpna přistoupil.

Ministerstvo kultury také nemá nad rámec zákonných povinností zřizovatele zasahovat do autonomie příspěvkové organizace ND a kompetencí jejího ředitele. Má připravit podmínky pro urychlenou transformaci české první scény ve vyhovující právní subjekt, vymínil si Burian.

Odvolán z funkce byl krátce poté, co se jí 1. srpna ujal. Jeho odvolání vyvolalo kritiku od politiků i kulturní obce, na příkaz premiéra Jiřího Rusnoka ho Balvín v pátek opět jmenoval. (ČTK)

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:11
Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla

Ani jediný den ve funkci nevydržel nový ředitel Národního divadla Jan Burian. Okolo osmé hodiny ranní jej z funkce odvolal ministr kultury Jiří Balvín. "Pan ministr mi oznámil, že vypíše nové, veřejné výběrové řízení. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč jej zpochybňovat. Pan ministr je jiného názoru," řekl Burian pro IHNED.cz.

Balvín odvolal ředitele Národního divadla - čtěte ZDE

"Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo. Jen tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí," dodal ministr kultury Jiří Balvín v tiskovém prohlášení, které okolo 11. hodiny zaslal médiím.

09:47
Kritička Reslová: Je to zničující rozhodnutí

Podle divadelní kritičky HN Marie Reslové nebyl k odvolání Buriana jediný relevantní důvod. "Prošel normálním výběrovým řízením, které sice nebylo otevřené, to je ale v případě institucí typu Národního divadla běžné po celém světě. Pro Národní divadlo je toto rozhodnutí naprosto zničující, dnešním krokem ministra Balvína vrcholí všechny nekompetentní kroky, které ministerstvo kultury vůči Národnímu divadlu kdy udělalo," tvrdí Reslová.

11:13
Burešová: Takovéhle jednání je naprosto absurdní

Proti Balvínově kroku se začínají ozývat první hlasy z kulturní obce. Odsoudila ho například divadení režisérka Hana Burešová z pražského Divadla v Dlouhé. "Takovéhle jednání je naprosto absurdní. Pokud ministr Balvín odvolal konečně fundovaného ředitele, tak s tím vůbec nesouhlasím," řekla Burešová pro IHNED.cz.

Podle režiséra a dramatika Petra Zelenky je Balvínův krok důsledkem pádu minulé vlády Petra Nečase. "Budou asi velké zmatky. My v kultuře jsme celkem zvyklí, že se ministři neustále mění. Jde spíš o to, aby pod těmi ministry lépe fungovali úředníci, to je naše starost jako umělců, protože ministerstvo dlouhodobě financuje pouze samo sebe. To že se mění ministři a dělají nějaká rozhodnutí, to už je podružné," uvedl Zelenka.

11:45
Šéf činohry ND: Balvínův krok je do nebe volající a nelegitimní

"Situaci považuji za nepřijatelnou. Pan Balvín na odvolání Jana Buriana nemá legitimitu. Jeho krok je možná legální, ale nikoliv legitimní. Je to již potřetí, co ministerstvo kultury v dobách různých ministrů zaujímá zcela odlišné stanovisko k dění v Národním divadle a chová se k němu způsobem, který je do nebe volající," řekl IHNED.cz šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

.Ten důvod k odvolání Jana Buriana je zástupný. Jestliže se pan Balvín ohání transparentností, pak jen kydá špínu a bláto na expertní tým ministerstva kultury, v němž byli dva bývalí ministři a jenž byl sestaven z uznávaných odborníků v oboru," dodává Dočekal.

12:14
Zemanův kancléř odvolání šéfa Národního divadla podpořil

Kvůli Balvínově kroku se ve středu odpoledne sejde také sněmovní podvýbor pro kulturu. "Na jednání je pozván pan ministr Balvín. Byl požádán o to, aby vysvětlil svoje kroky," uvedl Polčák. Podle něj členové podvýboru, s kterými dosud mluvil, s Balvínovými kroky nesouhlasí," uvedl v České televizi člen výboru Stanislav Polčák.

Za Balvína se naopak postavil hradní kancléř Vratislav Mynář. "Buď věřím, že je to vláda odborníků, a potom věřím krokům, které dělají, anebo se na to podívám opačně a radši budu přizdisráč. Je to zcela v kompetenci pana premiéra a jeho ministrů," uvedl Mynář pro ČT.

12:27
Burian: Ministr si audit ani nepřečetl, za odvoláním mohou být odboráři

Jan Burian v rozhovoru pro IHNED.cz prohlásil, že důvodem k jeho odvolání nemůže být audit, který si před svým nástupem do Národního divadla nechal vypracovat. "Pan Balvín si ho vůbec nepřečetl, nechal jsem mu ho alespoň v kanceláři," říká Burian.

Za mým koncem v ND stojí odboráři. Bojí se auditu, tvrdí odvolaný ředitel Burian - rozhovor ZDE

Podle něj je pravděpodobnější, že jeho odvolání u Balvína prosadili odboráři ze Státní opery, kteří se bojí, že dojde k změnám. "Někteří odboráři můžou vědět, že část odměn je vyplácena v rozporu s platnou legislativou," říká Burian.

13:05
ČSSD je Balvínovým krokem zděšená, ODS překvapená

Čtvrteční odvolání ředitele Národního divadla začíná vyvolávat první reakce i mezi politiky. Ministr kultury Jiří Balvín o svém kroku informoval premiéra Jiřího Rusnoka. Ten mu prý sdělil, že jde o záležitost Balvínova resortu.

ČSSD vydala tiskové prohlášení, ve kterém označuje odvolání ředitele Národního divadla za nepřijatelné. "Je skandální, aby takto zásadní personální čistky prováděl ministr úřednické vlády, která vznikla mimo struktury parlamentu a dosud nezískala důvěru Poslanecké sněmovny," uvedl stínový ministr kultury za ČSSD Ivan Krejčí. Podle něj Balvínův krok poškodí českou kulturu.

Jako "překvapivý" krok hodnotí ODS. „Vzhledem k tomu, že pana Buriana doporučila odborná komise z opravdu respektovaných odborníků, tak nevím, jaké výhrady pan ministr může mít," uvedla v Českém rozhlasu šéfka sněmovního podvýboru pro kulturu Daniela Filipi.

Na odpolední jednání podvýboru již ministra kultury Balvína pozval poslanec Stanislav Polčák za TOP 09 a STAN. Podle něj jsou členové výboru Balvínovým krokem zděšeni. Odvolání ředitele Národního divadla naopak podpořil hradní kancléř Vratislav Mynář. "Buď věřím, že je to vláda odborníků, a potom věřím krokům, které dělají, anebo se na to podívám opačně a radši budu přizdisráč. Je to zcela v kompetenci pana premiéra a jeho ministrů," uvedl Mynář pro Českou televizi. (čtk, red)

13:30
Rezignace vedení opery ND a Státní opery Praha

Vedení opery Národního divadla a Státní opery Praha rezignovalo na své funkce. Nesouhlasí s odvoláním ředitele Jana Buriana, nad nímž vyjádřilo krajní rozhořčení.

Opera ND rezignovala. Přečtěte si její prohlášení - dokument ZDE

Burianovo odvolání po jednom dni ve funkci, do níž byl jmenován odborníky na základě uzavřeného výběrového řízení, je podle vedení opery projevem nekulturnosti. Ministrův krok prý destabilizuje chod ND a prohloubí vleklou krizi operního souboru.

Rezignaci na svůj post v rozhovoru pro ČTK nevyloučil ani šéf baletu Petr Zuska. "V tuto chvíli nejsem schopen říct, jestli rezignuji, ale nevylučuji vůbec nic, protože toto se skutečně vymyká všemu. V podstatě rezignaci nevylučuji," uvedl Zuska.

13:44
Sobotka: Žádám, aby se Burian vrátil do čela ND

"Žádám předsedu vlády Jiřího Rusnoka, aby se zasadil o to, že před hlasováním o důvěře jeho vládě v Poslanecké sněmovně již nebudou ze strany členů vlády prováděny žádné zásadní personální změny," uvedl v tiskovém prohlášení šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Současně žádám předsedu vlády, aby prostřednictvím své autority zajistil, že bude Jan Burian vrácen do funkce ředitele Národního divadla, z níž byl zcela nepochopitelně a bez jakéhokoliv řádného zdůvodnění odvolán."

14:13
Uhde: Nemůže být lepší ředitel než Burian. Nepopřeli jsme výběrové řízení

"Kultura není věc hlasování, to je věc kvalifikace, nadání. Stávající situace může dospět jen k řediteli Národního divadla, který bude horší než Jan Burian a nebude mít jeho kvality," říká v rozhovoru pro IHNED.cz dramatik Milan Uhde. Ten byl jedním z členů expertního týmu, který Jana Buriana na post ředitele Národního divadla doporučil.

Nepopřeli jsme výběrové řízení. Podle Uhdeho nemůže být lepší ředitel, než Burian - dokument ZDE

„Dospěli jsme tedy k názoru, že výběrové řízení by nemohlo dospět k jinému kandidátovi, než k Janu Burianovi. To nebylo popření výběrových řízení, ale snaha kvalifikovaně předjímat, že lepší ředitel než Jan Burian pro tuto chvíli pro Národní divadlo nepřichází v úvahu," vysvětluje Uhde.

14:40
Fischer: V několika věcech se možná ministr Balvín vážně mýlí

"Otevřené výběrové řízení nejsou standardním postupem v celé Evropě. Některá místa jsou zkrátka natolik specifická, že jen pár lidí v dané zemi je schopno na nich se ctí působit. Národní divadlo i Národní galerie k nim rozhodně patří," píše v komentáři k odvolání Jana Buriana analytik HN Petr Fischer.

Petr Fischer: Principiální destrukce - komentář ZDE

"Národní divadlo i Národní galerie už nového šéfa nutně potřebují. Začít teď opět znovu a několik měsíců hledat nové šéfy, znamená brzdit vývoj těchto kulturních institucí. Principiální rozhodnutí, boj o čistotu výběru šéfa, ztrácí pozitivní hodnotu a mění se v destrukci."

15:01
Expertní komise vyzývá občany k protestu. Balvínův neomalený krok prý nemá obdoby

Expertní komise ministerstva kultury, která na post ředitele Národního divadla doporučila Jana Buriana, vyzývá českou kulturní veřejnost k protestu. Balvínův krok podle ní svojí neomaleností nemá obdoby.

Expertní komise MK vyzývá občany k protestu - dokument ZDE

"Tento reprezentant takzvané vlády odborníků nedbal na názor odborníků a podlehl naprostému amatérismu a partikulárním zájmům místo toho, aby dbal na profesionální aspekty fungování Národního divadla. Tím se nesmazatelně připojil k řadě svých neblaze proslulých předchůdců," píše se v dokumentu, který kromě Milana Uhdeho a Václava Riedlbaucha podepsali Stanislav Moša, Jiří Šesták, Jan Hančil a Bohumil Nekolný.

16:28
Jandák: Balvín si může obsadit instituce, jak chce

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák respektuje krok Jiřího Balvína. "Toto je právo každého ministra, jakou metodu si zvolí při obsazování jednotlivých institucí. Respektuji to, co razí pan Balvín, že na takhle výsostná postavení je nutno, aby bylo veřejné výběrové řízení," řekl Jandák v rozhovoru pro Český rozhlas.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka již naopak zaslal dopis premiérovi Jiřímu Rusnokovi. V něm podle ČTK žádá, aby byl Jan Burian navrácen do funkce ředitele Národního divadla.

Zastánce našlo Národní divadlo také u místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové. Ta v rozhovoru pro server Lidovky.cz prohlásila, že po vlně čisttek už si ODS s premiérem Jiřím Rusnokem nemá, co říct. "Jiří Balvín odvolal Jana Buriana z naprosto neznámého důvodu, aniž by k tomu byl důvod," řekla Němcová.

Balvínův krok kritizuje také stínová ministryně kultury za KSČM Ivana Levá. Podle ní Burianovo odvolání není dobrým signálem ani řešením pro divadlo.

16:51
Šéf baletu ND: Politická legislativa se rozhodla Národní divadlo zničit

Celý čtvrtek ministr kultury Jiří Balvín zdůvodňuje odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana tím, že nevzešel z veřejného výběrového řízení. Podle šéfa baletu ND Petra Zusky ale tento argument neobstojí. "Ve světě je to běžné přesně tak, jak tomu bylo v případě Národního divadla, tedy že existuje rada, která osloví dva tři kandidáty, se kterými diskutuje a z nich pak vygeneruje ředitele instituce. Národní divadlo nemůže řidit jen tak někdo," uvedl Zuska v rozhovoru pro Českou televizi.

Buriana považoval "pro Národní divadlo za pozitivní osobu, zkušeného divadelníka a velmi dobrého manažera." Zuska se dále ptá, jak je možné, že vláda odborníků, která má za cíl stabilizovat situaci a nedělat razantní personální změny, se k dělání těchto personálních změn uchýlí, aniž by třeba dostala důvěru od sněmovny. "Mám pocit, že specálně za poslední rok se ministerstvo kultury a vůbec celá politická legislativa této země rozhodla Národní divadlo zničit."

Stejně tak za Burianem stojí i šéfka Opery ND Silvia Hroncová, která dnes se svým čtyřčlenným týmem složila funkci. "Rozhodnutí našeho týmu je jednotné, stojíme za panem ředitelem," uvedla taktéž v ČT. Hroncová prozatím vylučuje, že by se do Národního divadla vrátila například v případě, že Burian bude na svůj post vrácen. "Tato otázka je zatím předčasná," dodala.

Mluvčí činohry Tomáš Staněk pro IHNED.cz uvedl, že je v kontaktu se zástupci jednotlivých uměleckých souborů. "Vyjadřují znepokojení nad tím, co se dnes stalo. Uprostřed divadelních prázdnin a v první den svého funkčního období byl odvolán ředitel, který se na svoji práci půl roku připravoval a jenž prošel půlročním konkurzem dle evropských standardů," uvedl Staněk.

17:03
Stropnický podpořil Balvínovo rozhodnutí, v komisi prý seděli Burianovi přátelé

Pokud by ministr kultury Jiří Balvín neustoupil tlaku veřejnosti a politiků a Jana Buriana do funkce ředitele Národního divadla nevrátil, může to mít vážné dopady na českou kulturu. V rozhovoru s ČTK to prohlásil senátor Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla a člen komise, která Buriana do ND doporučila. Šesták se obává, že nikdo z odborníků schopných divadlo řídit se do nového konkurzu nepřihlásí.

"Je to další zpolitizování Národního divadla. Dlouhou dobu se dost lidí snažilo situaci odpolitizovat a dostat do nějaké roviny věcného řešení," souhlasí teatrolog Josef Herman. Podle něj by soubory divadla měly vyvolat stávkovou pohotovost. "Jan Burian byl jeden z mála ředitelů, kteří prošli pečlivým procesem výběru. V každém případě to nebyl výběr jednoduchý a byl dělaný se vší vážností," říká další člen komise Jan Hančil.

Nesouhlasí naopak herec Martin Stropnický z hnutí ANO, podle něhož Burian neměl být vůbec jmenován. V komisi podle něj prý zasedli Burianovi přátelé, kteří jej ministryni Hanákové navrhli, ač nebyli žádáni.

Předseda odborové organizace orchestru Národního divadla Jan Petřík vzhledem k divadelním prázdninám oficiální stanovisko odborů neposkytl. "O celé situaci v Národním divadle vím pouze z internetu. Pro mě to bylo svým způsobem překvapení. Nerad bych se vyjadřoval k tomu, zda příjemné, či nikoliv."

17:51
Rezignoval šéf činohry Dočekal, odbory ruší stávkovou pohotovost

Na odvolání Jiřího Balvína zareagoval i umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze Michal Dočekal, který se rozhodl rezignovat. Jako důvod uvedl nesouhlas s ministrovým krokem.

"Jste třetím ministrem kultury v řadě, který zcela nezdůvodněně odvolal ředitele Národního divadla. Jsme tím znechuceni," vzkazuje Dočekal Balvínovi. "Tato vláda se prohlašuje za vládu odborníků. Vy jste svým krokem na veškerá odborná hlediska zcela rezignoval. Zdiskreditoval jste tak definitivně funkci ministra kultury," dodal.

Odboráři orchestru a sboru Státní opery mezitím ve čtvrtek večer oznámili, že pozastavují stávkovou pohotovost. Jejich cílem je zrušit transformaci Národního divadla, která měla za důsledek sloučení orchestrů Národního divadla a Státní opery Praha. Transformace začala vloni 1. ledna, běžet má až do roku 2015.

18:53
Pospíšil a Kuba kritizují Balvínovo rozhodnutí

Další politická vyjádření ke kauze Národního divadla: "Nový ministr Jiří Balvín tím vnáší do resortu kultury místo odbornosti spíše nejistotu, chaos a rozvrat," uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Podle něj je Burian nezpochybnitelný expert, který byl vybrán nezávisle.

Podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby a šéfky sněmovny Miroslavy Němcové je odvolání v rozporu s výroky premiéra Jiřího Rusnoka, že od jeho vlády nemáme očekávat žádné zásadní personální změny.

19:45
Z Národního divadla odcházejí herci Pavelka, Prachař a Krajčo

Další rezignace přichází z Národního divadla. Na protest proti odvolání ředitele Jana Buriana podali výpověď herci Ondřej Pavelka a David Prachař, uvedla Česká televize.

A výpověď z Národního divadla již dal také herec Richard Krajčo. "Situace kolem Národního divadla a ministra Balvína mě donutila k mé rezignaci v souboru činohry naší první scény. Jako Richarda III. nebo Figara ve Figarově svatbě mě tedy již neuvidíte. Slova jsou mnohdy málo, činy promlouvají. Svůj odchod jsem oznámil ND před šestou hodinou odpolední," napsal Richard Krajčo na facebookové stránky své kapely Kryštof.

"Tady přece není co řešit, Burian je už třetí ředitel odvolaný bez konkrétního důvodu. Člověk už si připadá jako mimozemšťan, musí prostě něco udělat," řekl Prachař serveru iDnes.cz. K odchodu se s Ondřejem Pavelkou rozhodli, aby podpořili taktéž odcházejícího šéfa činohry Michala Dočekala.

Jednota hudebního divadla se ohradila proti Balvínovi - dokument ZDE

Proti odvolání ředitele Jana Buriana se ve čtvrtek večer vyslovila také Herecká asociace a výbor Jednoty hudebního divadla Praha. "Ministrem uváděné důvody nepovažujeme za relevantní a dostatečné. Odvolání považujeme za opětovné zpolitizování snahy věcně a odborně řešit nezbytnou proměnu Národního divadla," píše se ve stanovisku, které za výbor Jednoty hudebního divadla Praha podepsal teatrolog Josef Herman.

00:09
Balvín v televizi vystartoval na redaktorku, pak se omlouval Rusnokovi

Až dvojsmyslně vyzněla slova ministra kultury Jiřího Balvína, který si ve čtvrtečním pořadu České televize Události, komentáře stěžoval na nesnesitelný nálet komárů. Ještě nepříjemnější však pro Balvína byly otázky, na něž se mu nepodařilo nalézt odpovědi.

Nejprve nařkl například redaktorku ČT Zuzanu Tvarůžkovou, že ve vysílání vybízela veřejnost k protestům, dokud mu nebylo sděleno, že redaktorka pouze citovala vyjádření expertní komise. Na konci debaty už se Balvín dokonce omluvil premiérovi Jiřímu Rusnokovi, pokud mu odvoláním ředitele Národního divadla zkomplikoval šanci na získání důvěry v parlamentu.

Balvín v televizi vystartoval na redaktorku, pak se omlouval Rusnokovi - čtěte ZDE

Balvín přitom vznesl řadu závažných obvinění. Například prohlásil, že Burian byl obětí hrátek členů expertní komise, která ho jmenovala, tedy například dramatika Milana Uhdeho či senátora Jiřího Šestáka. "Podle mých informací členové expertní komise chtěli přes Buriana divadlo řídit," prohlásil Balvín. "Mám dojem, že někteří členové chtěli uplatňovat mocenské ambice, vždyť ovládají mnoho divadel v České republice, z toho mám obavy."

08:05
Balvín se dnes sejde s Fajtem

Ministr kultury Jiří Balvín se dnes sejde s designovaným ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem. Ten předpokládá, že jej ministr odvolá stejně jako ve čtvrtek ředitele Národního divadla.

Situaci kolem dění v Národním divadle a Národní galerii i v pátek průběžně sledujeme.

08:54
Odchody pokračují, Národní divadlo opustí Donutil, Švehlík i Dolanský

Národní divadlo přijde o další herce. Na protest proti odvolání Jana Buriana se jej chystají opustit Miroslav Donutil, Alois Švehlík nebo Eva Salzmannová. Informovala o tom ČTK s odvoláním na mluvčího divadla Tomáše Staňka. Podle něj chtějí první scénu opustit také Jan Dolanský, Martin Pechlát, Filip Rajmont a Pavla Beretová.

"Předpokládám, že ten seznam se bude ještě rozšiřovat," dodal mluvčí. Již ve čtvrtek z divadla odešli Richard Krajčo, Ondřej Pavelka a David Prachař.

Herci o svém rozhodnutí informují telefonicky nebo e-mailem, někteří z dovolené. Mluvčí divadla upozornil, že podle zákoníku práce výpověď platí až od prvního dne následujícího měsíce, a navíc je u ní výpovědní lhůta.

09:14
Rusnok: Burian se dnes nebo v pondělí vrátí, nařídil jsem to Balvínovi

Premiér Jiří Rusnok nařídil Jiřímu Balvínovi, aby do čela Národního divadla vrátil Jana Buriana. Podle serveru Aktuálně.cz se tak stalo na páteční ranní schůzce vlády. "Na můj příkaz bude pan ředitel Burian zpátky instalován do funkce," uvedl Rusnok. "Já s panem Burianem žádný problém nemám, ten ještě nic nepokazil, naštěstí, tak ať se v té funkci předvede. Takže pan Burian bude dnes, předpokládám, nebo v pondělí zpátky do funkce instalován," dodal.

"Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly posty v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Kulturní fronta žádá toho, aby z jejich středu se vždycky vybral jeden předem určený zájemce, nejlepší osoba, a tak toho budou mít."

09:48
Kritička HN: Balvín si za to může sám

"Po včerejší argumentaci ministra kultury Jiřího Balvína v Událostech, komentářích ČT snad premiéru Rusnokovi ani nic jiného nezbývalo. Balvín se v přímém přenosu usvědčil z totální neschopnosti vést svůj resort," říká divadelní kritička HN Marie Reslová.

Podle ní se ukázalo, že Balvín uvěřil obskurním odborářským legendám, kterým se odborná veřejnost už řadu měsíců směje a jež nemají zhola nic společného se skutečností. "Rusnok ale udělal jen polovinu toho, co by udělat měl: zbývá odvolat ještě pana ministra Balvína. Na to by se mělo tlačit. Když byl Balvín schopen udělat tak odborně, ale i politicky neuvážené a nekompetentní rozhodnutí, je namístě od něj očekávat další podobná rozhodnutí. Tudíž není, proč s jeho odvoláním otálet," tvrdí Reslová.

Rusnokův krok také podle ní zachrání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, kterého se Balvín chystal odvolat možná ještě během pátku. "Fajt na svém místě pravděpodobně zůstane, v tuto chvíli pan ministr Balvín nejspíš neudělá žádné další rozhodnutí, protože sám neví, co bude následovat."

"Za to si ale může sám. To on spojil obě jmenování do jednoho případu, přestože každé má úplně jinou historii, Burian i Fajt byli na své funkce jinak připravení a také do nich nastupovali za jiných okolností. Přestože právě u Fajta jisté pochybnosti byly a stejně tak i argumenty, proč by neměl být šéfem Národní galerie, nyní Balvínovi nezbývá, než ho na místě ponechat," dodává Reslová.

10:35
Premiér: Jan Burian nic nepokazil, neměl být odvolán

Odvolaný ředitel Národního divadla Jan Burian podle premiéra Jiřího Rusnoka nic nepokazil. Jeho odvolání bylo věcí, která se stát neměla. "Ať pracuje a ukáže, jak se mu bude dařit," uvedl podle ČTK Rusnok na páteční tiskové konferenci po schůzi vlády.

Již před ní ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi nařídil, aby Buriana dnes nebo v pondělí vrátil do funkce. "Pan ministr pojal jistě dobrou myšlenku a závěr v tom, že by bylo dobré, aby v ministerstvu kultury se na funkce nejvyšších představitelů a těch klíčových podřízených institucí vybírali lidé v otevřených výběrových řízeních," vysvětlil.

Nicméně se podle něj ukázalo, že si toho "kulturní fronta" nežádá. Kde není poptávka, tam není potřeba ji uspokojovat, dodal. "Pro vládu bude jednodušší, když Burian bude pracovat a ukáže, jak mu řízení instituce půjde."

"Odvolání ředitele Národního divadla je taková žlutá karta pro Balvína, za jednu žlutou kartu se ale ještě nevylučuje," dodal Rusnok.

Jan Burian dopoledne uvedl, že s umělci, kteří kvůli jeho odvolání podali výpověď v Národním divadle, bude o nové situaci jednat. Teprve poté se rozhodne, zda se do Národního divadla vrátí.

10:41
Burian: Snad Národní divadlo přestane být rukojmím politiků

"Národní divadlo je dnes ráno v jiném stavu, než bylo včera v 8 hodin ráno. Nemá vedení opery, činohry a většinu hereckého souboru," uvedl Jan Burian v tiskovém prohlášení, které právě rozeslal mluvčí Národního divadla.

"Vážím si postoje pana premiéra. Musím se ovšem poradit s odstoupivším vedením Národního divadla, zda - a za jakých okolností - je ochotno v práci pokračovat. Poradím se také s garanční radou. Poté se k celé věci vyjádřím. Doufám, že Národní divadlo přestane být do budoucna rukojmím politiků," dodal Burian.

11:06
Vladimír Just: Je něco shnilého ve státě českém

Teatrolog a vysokoškolský profesor Vladimír Just pro IHNED.cz glosuje situaci v Národním divadle. "Premiér Jiří Rusnok sice v pátek ráno nařídil ministrovi kultury, aby vrátil Jana Buriana do čela Národního divadla, je ale třeba dodat, že divadelní krize má daleko hlubší příčiny než jen diletantské selhání jednoho neschopného ministra, který prostě nemá na to, aby resort kultury vedl. Nemá na to předpoklady, vzdělání, charakter ani kulturu, nemluvě o nulovém renomé v kulturní obci, které si vydobyl už v časech takzvané televizní krize," píše Just.

Diagnóza ND: Je něco shnilého ve státě českém, píše Vladimír Just - komentář ZDE

"Balvín jej rozhodně nezlepšil svým totálně nepřipraveným vystoupením, přesněji řečeno vyhořením, ve čtvrtečních Událostech, komentářích v České televizi. Všichni jsou na dovolené, nikoho nelze sehnat, a tak se pan ministr teprve v televizi dozvídá od někoho, koho právě vyhodil, o existenci jakéhosi auditu v instituci, o níž rozhoduje."

11:23
Více Balvínů, glosuje analytik HN Jindřich Šídlo

"Od počátku existence této pozoruhodné vlády bylo zřejmé, že Jiří Balvín bude aspirovat na post, ehm, řekněme vládního smíška, s nímž užijeme spoustu legrace. A ministr kultury svou roli obětavě plní, že je člověk skoro schopen zapomenout i na Hanákovou s Besserem. (Ale jen skoro.) Balvínovo branné cvičení v Národním divadle zůstane patrně na dlouho zapsáno jako jeden z nejvydařenějších gagů. A taky jeden z nejpoučnějších," glosuje analytik HN Jindřich Šídlo.

Jindřich Šídlo: Více Balvínů - komentář ZDE

"Protože nevypráví jen o Balvínovi, ale taky o premiérovi Rusnokovi, který Balvínovi nařídil, aby Jana Buriana zase rychle do čela Národního divadla vrátil. (Mimochodem, kolikrát v minulosti takhle jakýkoliv premiér nařizoval ministru kultury, kdo má řídit jaké divadlo?)"

11:49
Donutil: Odcházím, nebudu pracovat v nehorázně řízené instituci

Herec Miroslav Donutil se do Národního divadla už vrátit nechce, přestože návrat Jana Buriana dnes nařídil premiér Jiří Rusnok. "Můj názor na Burianovo odvolání vysvětluje to, že jsem dal výpověď. Nehodlám pracovat v instituci, která je takhle nehorázně řízená," říká Donutil v rozhovoru pro IHNED.cz. Burian by podle něj byl dobrý ředitel.

Odcházím, nebudu pracovat v nehorázně řízení instituci, říká Miroslav Donutil- rozhovor ZDE

Zda diváci Donutila v Národním divadle ještě uvidí, prý nezáleží na něm. "Mám pocit, že na diváky ani na voliče tato vláda žádný ohled nebere, takže je možné se obávat čehokoliv. Samozřejmě svoji práci budu dělat dál a budu se snažit, aby mě diváci viděli a abych pro ně dělal to nejlepší," dodává.

13:11
Jan Burian už je opět ředitelem Národního divadla

Ministr kultury Jiří Balvín v pátek po poledni opět jmenoval Jana Buriana do funkce ředitele Národního divadla v Praze. Burian již na ministerstvu přijal jmenovací dekret do vedení ND. Podle ČTK však jen s podmínkou, že se obnoví bývalé vedení divadla.

14:14
Horáček: Žádat Balvínovu hlavu znamená jen žádat výměnu loutky

Situaci kolem dění v Národním divadle komentuje na svém facebookovém profilu textař a skladatel Michal Horáček. "Po dnešní blamáži pana ministra kultury říká Richard Krajčo, že do Národního divadla se nevrátí, dokud nebude pan ministr Balvín odvolán. Takové volání je slyšet i z mnoha dalších stran. Volat si samozřejmě může každý, co chce. A přece: kdo si doopravdy myslí, že rozhodnutí odvolat ředitele ND bylo jen Balvínovo?" ptá se Horáček.

Balvín je podle něj loutkou premiéra Rusnoka a premiér je zase jen loutkou prezidenta Zemana, bez něhož prý žádné rozhodnutí neučiní. "Požadovat výměnu pana Balvína je proto totéž, jako se dívat na loutkohru a požadovat výměnu loutky, nikoli žádat o změnu chování loutkáře, případně odmítat podobu celé té hry," tvrdí Horáček.

"Je to ze strany loutkového divadélka jen průzkum terénu: kam až můžeme? Tam, kam nám to okolnosti, mlčící většina a kolaborantská parta v nějaké té politické straně dovolí. Co nám projde, to si ponecháme. A když to neprojde: vyměníme loutku a jedeme dál podle téhož scénáře. Nežehrejme na loutky. Vždy jen na loutkáře," uzavírá.

15:11
Jiří Fajt zůstává šéfem Národní galerie, s Balvínem se sejde po víkendu

Napjatě očekávaná schůzka ministra kultury Jiřího Balvína a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta skončila patem. Balvín, který celý týden naznačoval, že hodlá Fajta odvolat a vypsat na jeho pozici nové výběrové řízení, pod vlivem tlaku posledních dvou dnů ustoupil. "Diskutovali jsme o Národní galerii, její struktuře a poslání, informoval jsem pana ministra o mých cílech a úvahách," uvedl Fajt v rozhovoru pro Českou televizi.

Ministrovi Balvínovi o víkendu pošle koncepční materiál, s nímž v roce 2010 vyhrál první výběrové řízení. "Přičiním k němu pár aktuálních poznámek z dnešní perspektivy. Pak se dohodneme na termínu další schůzky," uvedl Fajt.

Zopakoval, že pokud by ministr Balvín trval na vypsání nového výběrového řízení, Fajt se účastnit znovu nebude. "Už jsem dvě výběrová řízení absolvoval s naprosto jasnými výsledky a mám pocit, že moje legitimita je jasná a daná," oznámil.

Ministr Balvín novinářům řekl, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele Národní galerie v Praze, tedy 1. září, dodala ČTK. Také Fajt upozorňuje na to, že situace se musí vyřešit co nejrychleji. "Nejasnost situace mi brání, abych oslovoval partnery a jednal s institucemi, které se na mě obracejí," dodal Fajt.

15:57
Rusnok odvádí pozornost od Národního divadla

"Finta stará jak politika sama - teče-li ti do bot, odveď pozornost jinam. Premiér Rusnok a jeho hradní šéf vsadili na jistotu v podobě zveřejnění platu a odměn Jany Nagyové. Nechutné, leč účinné. Veřejnosti a médiím naservírovali potravu srovnatelnou s odchodem Miroslava Donutila ze Zlaté kapličky," glosuje šéfredaktor týdeníku Ekonom Ondřej Neumann.

16:02
Výběrové řízení proběhlo, neproběhlo...

Názorový obrat o 180 stupňů předvedl v pátek ministr kultury Jiří Balvín. V rozhovoru pro ČTK přiznal, že Jiřího Fajta možná ponechá v čele Národní galerie, protože "v jeho případě se výběrové řízení již částečně uskutečnilo".

To je v přímém rozporu s tím, co Balvín vytrvale opakoval celý týden. Ještě včera okolo osmé hodiny večer v rozhovoru pro HN řekl: "V případě pana Fajta neproběhlo vůbec žádné výběrové řízení." Narážel tím na to, že byť Fajt výběrové řízení na ministerstvu kultury v roce 2010 vyhrál, do funkce jej jmenovala až ministryně kultury v demisi Alena Hanáková.

Až doteď to pro Balvína byl důvod, proč Fajtovo jmenování zpochybnit, a na výsledek předchozího konkurzu nebral ohled. Nyní, kdy mu premiér Rusnok "vystavil žlutou kartu" a nařídil Balvínovi, aby do čela Národního divadla vrátil Jana Buriana, si Balvín zjevně připravuje půdu pro to, aby nemusel dostát svých slov a Fajta z NG odvolat.

16:23
Burian: Audit v Národním divadle ukázal špatné hospodaření

Vnitřní audit v Národním divadle v Praze ukázal, že se zde zřejmě špatně hospodařilo se státními prostředky. Nově jmenovaný ředitel Jan Burian to dnes řekl v rozhovoru pro ČTK. Nezávislou hloubkovou kontrolu první české scény před svým nástupem zadal Burian a předchozí vedení ministerstva kultury.

Zákon mohl být porušen například v systému odměňování, při povinných odvodech zdravotního a sociálního pojištění nebo placení zálohy na daň z příjmů.

O stavu ND chce Burian informovat média v nejbližších dnech, zároveň se s zřizovatelem domluví na dalším postupu. Už bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) ještě před svým odchodem z funkce Buriana pověřila, aby problémy řešil a některé bezodkladně. Ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi o situaci v divadle řekl Burian dnes poté, co jej opět jmenoval do funkce.

17:08
Odboráři Státní opery opět ve stávkové pohotovosti

Odboráři orchestru a sboru Státní opery znovu vstoupili do stávkové pohotovosti, kterou přerušili ve čtvrtek. Za odbory Státní opery to prohlásil Miroslav Svoboda. Pohotovost prý není namířena proti osobě ředitele Jana Buriana, nýbrž proti způsobu jeho výběru a transformaci ND.

"Pan Burian nám slíbil, že to bude fungovat dál, přestože ho jeho komise odborníků nutila k něčemu jinému. On sám řekl, že nebude šéfovat třísložkovému divadlu a čtyřem scénám. Z toho důvodu nám sehnal dva nové šéfy, kteří však podali demisi dříve, než stačili nastoupit," sdělil Svoboda.

Komise odborníků navrhla mimo jiné změnu právní subjektivity divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost ve stoprocentním vlastnictví státu. Koncepce počítá s tím, že stát provozuje a financuje jeden operní soubor, řeší dislokaci souborů a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu a obchod.

Podle Svobody by pro zaměstnance Státní opery bylo nejlepší, kdyby už začala nová sezona, která snad ukončí současné dohady. "Poslanci a politici, kteří kolem toho mají spoustu řečí, vůbec nevědí, o čem to je," prohlásil. (čtk)

17:36
Nevím, jestli se vrátím. Nechci být hračkou, říká šéf činohry Dočekal

Už ve čtvrtek kvůli odvolání Buriana rezignoval šéf činohry ND Dočekal, který kvůli odvolání Buriana rezignoval ve čtvrtek, zatím váhá, jestli se do Národního divadla vrátí.

"Musím postupně zjistit, jaká je situace v souboru, protože řada lidí reagovala velmi zásadně. Rozhodnout se musím i já sám, nejsem na tom tak, abych jeden den řekl ne a druhý den říkal ano. Na ministerstvu kultury to takhle možná mají, ale já a mnozí druzí to takhle dělat nebudeme," řekl Dočekal s tím, že nechce být hračkou v rukou "nezodpovědného ministerstva". Požaduje, aby byla zcela jasně potvrzena legitimita mandátu ředitele Buriana a nestalo se, že bude za týden znovu odvolán.

Dočekal uvedl, že se s Burianem dohodli na setkání po neděli.

17:54
Tři podmínky Jana Buriana

Tři podmínky si stanovil Jan Burian, který se příští týden definitivně rozhodne, zda bude řídit Národní divadlo či nikoliv. V pátek v poledne sice převzal jmenovací dekret, jak ministrovi kultury Balvínovi nařídil premiér Rusnok, Burian sám ale ještě rozhodnutý není.

Zaprvé požaduje, aby ministr kultury respektoval takzvanou garanční radu, v níž zasedají například Jiří Šesták, Jan Hančil nebo Stanislav Moša. Rada má zabránit neodborným zásahům ministerstva kultury do chodu divadla. Jiří Balvín při dnešním rozhovoru Burianovi přislíbil, že tak bude činit. Burian nyní promluví s členy garanční rady a ujistí se, zda jsou ochotni zůstat ve funkcích.

"Pan ministr nám slíbil, že bude respektovat garanční radu Národního divadla, a že koncepční kroky bude konzultovat s jejími členy. Ta rada je formulovaná jako poradní rada pana ministra," řekl IHNED.cz mluvčí činohry Tomáš Staněk. "Je to vstřícný krok a zároveň předzvěst vzniku budoucí správní rady, kterou ve své koncepci navrhla expertní rada ministerstva kultury a jejíž zřízení hodlá Jan Burian prosadit. Nelze to udělat ze dne na den, ale směřuje to ke změně právní subjektivity, kterou koncepce prosazovala," dodal.

Zadruhé se Burian musí domluvit s uměleckým vedením opery a činohry, které včera podalo rezignace. Řízení Národního divadla se ujme jen tehdy, pokud se mu podaří dohodnout se s herci, kteří včera dali výpověď.

Poslední Burianovou podmínkou je zahájení skutečné transformace Národního divadla. Ta má směřovat k změně právní subjektivity, kdy se například z garanční rady později stane správní rada. V jejím rámci má být také divadlo rozděleno na samostatně hospodařící soubory.

18:51
ČSSD, TOP 09 a ODS komentují dění v ND

V pátek večer se k situaci v Národním divadle zřejmě naposledy před víkendem vyjádřili politici.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je velmi rád, že byl Burian znovu potvrzen do funkce ředitele. ČTK řekl, že to pokldáá za důležitý signál, že Rusnokova vláda je schopná naslouchat, že je schopná naslouchat nejenom parlamentním stranám, ale i občanům. Krok Jiřího Balvína označil za zcela nepochopitelný, arogantní a velmi hloupý.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl v České televizi, že Rusnokova vláda nemohla svoji loutkovou roli demonstrovat křiklavěji.

"Celé to divadlo mělo skončit minimálně odstoupením Jiřího Balvína," dodala místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Tiskové prohlášení již odpoledne rozeslali také dva zástupci TOP 09. "Vážíme si postoje umělců, kteří podali výpověď z Národního divadla, aby se za cenu vlastní újmy postavili za ředitele Buriana. Jejich rozhodný krok přinesl výsledek," napsali předsedkyně výboru pro kulturu Anna Putnová a člen podvýboru pro kulturu Stanislav Polčák. Doufají, že reakce premiéra Rusnoka na Balvínův krok byla natolik silná, že snad Balvína přešla chuť na další výměny v čele kulturních institucí.

19:35
Národní divadlo nemá dost herců, aby dokončilo sezonu. Odchází 24 lidí

Jan Burian je sice znovu šéfem Národního divadla, momentálně ale nemá dost herců na to, aby dokončil sezonu, která začne 1. září. Pokud by herci chtěli, teoreticky mohou nyní tlačit na premiéra Jiřího Rusnoka a požadovat odchod ministra Jiřího Balvína.

Národní divadlo nemá dost herců, aby dokončilo sezonu. Odchází 24 lidí - čtěte ZDE

Jako zatím poslední z divadla odešla herečka Jana Pidrmanová, která výpověď dala v pátek okolo čtvrté hodiny odpolední, potvrdil mluvčí činohry Tomáš Staněk. IHNED.cz s ním prošel seznam čtyřiadvaceti lidí, kteří Národní divadlo chtějí opustit.

10:14
Reslová: Situace v ND bude záležet i na tom, zda Rusnok dostane důvěru

Odchody herců a členů vedení z Národního divadla je třeba vnímat v širších souvislostech, tvrdí divadelní kritička HN Marie Reslová. "Lidé, kteří v Národní divadle pracují, nejsou motivováni finančně, nýbrž prestiží té instituce. A pokud se ministerstvo kultury k této instituci chová jako onuce, jak říkal předchozí ředitel divadla Ondřej Černý, bere to lidem chuť do práce. Dlouhodobě má divadlo potíže s financováním, vnitřním chodem i byrokracií. Myslím, že lidé ztratili chuť se do něj vracet," řekla Reslová v pátečních Událostech, komentářích ČT.

Upozornila také, že opětovné jmenování Jana Buriana neznamená, že například herci všechny své výpovědi stáhnou. "Když se ve čtvrtek rozhodovali, že divadlo opustí, nepočítali samozřejmě s tím, že ministerský předseda Rusnok zničehonic změní názor na Národní divadlo. Normální člověk se přece většinou nějak rozhodne a pak na svém rozhodnutí trvá," dodala.

Podle Reslové bude další dění v divadle záviset i na tom, zda Rusnokova vláda ve středu dostane důvěru ve snemovně. "Ovšem důvěra Národního divadla k ministerstva kultury byla fatálně nabouraná. Nechápu, jak za této situace může pan Balvín zůstávat v čele ministerstva."

V pořadu promluvil také ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, podle kterého jsou kroky, jako bylo Burianovo odvolání a následné znovuvrácení do funkce, v západním světě nepředstavitelné. "Mohlo se to stát leda před pár lety v Maďarsku, ale na západ od našich hranic nikoliv. Je to věc, která nemá precedens," uvedl Hrab.

12:37
Krajčo: Naposledy budu v ND hrát v říjnu

Také herec Richard Krajčo v pátek večer zopakoval, že se nehodlá vracet do Národního divadla. Jeho výpověď je platná od 1. září, takže Krajčo ještě v divadle odehraje zářijová a listopadá představení. "Požadoval jsem Balvínovo i Rusnokovo odstoupení. Já jim už nevěřím. Nezajímají mě čistky na základě politické objednávky, chci čistou politiku," řekl pro ČTK, za jakých podmínek by se do divadla byl ochotný vrátit.

"Je zvláštní, jakým způsobem získalo mnoho mých spoluobčanů v poslední době můj mail a jaké neuvěřitelné zprávy mi chodí. Respektuji jejich názor, že jsem pouze komediant, který do Národního divadla vůbec nepatří, ale jako občan mám právo se vyjádřit k tomu, co se tady děje," uvedl.

Svůj krok označil za vyjádření občanského postoje vůči politické zvůli. "Nevrátím se o tam, dokud tady nebude politika pro občana. A nebavím se o tom, zda má být pravicová nebo levicová, ale že by ministerstva měli vést lidi, kteří tomu rozumí," řekl Krajčo. Jeho jedinou rolí od 1. listopadu bude inscenace Deštivé dny v pražském Divadle Ungelt.

16:45
Krajčo na Facebooku uvedl podmínky, za kterých by se vrátil do ND

Na facebookovém profilu kapely Kryštof se objevil text Richarda Krajča, v němž vysvětluje, proč odešel z Národního divadla. Reaguje tím i na kritické a urážlivé reakce, které mu chodí. Takto Krajčo uvedl podmínky, které by musely nastat, aby se do Národního divadla vrátil. Text neprošel redakční úpravou.

"Vzdy jsme se dockali slibu a byli plni nadeji, ktere vyprchaly nastupem nove poslanecke snemovny. Takze se do Narodniho divadla nevratim dokud - se nezrusi poslanecka imunita, nebudou trestne odpovedni statni urednici, nezmeni socialni system, aby matky s detmi a duchodci nemuseli zivorit, dokud nesprestane byt socialni system zneuzivan, dokud se budou rozdavat odmeny v dozorcich radach statnich i polostatnich firem prestoze se stale zvysuje deficit statniho rozpoctu , ano - dokud nebudou transparentni vyberova rizeni na statni zakazky a posty, ktere spravuje stat, dokud se nerevitalizuje justice - aby se slusny clovek nemusel soudit roky a kmotri unikali leta trestum, dokud se nezamezi bysnysu se socialnim bydlenim, dokud na tom uz od zacatku budou hure slusni, pracechtivi lide a budou se podporovat ti, kteri se jim pak smeji do obliceje, dokud se neodpolitizuje ministerstvo kultury a rada pro rozhlasove a televizni vysilani."

13:49
Šéfové baletu a činohry ND chtějí, aby Rusnok odvolal Balvína

Umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal v rezignaci požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal ministra kultury Jiřího Balvína. Uvedli to dnes v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Balvín nese odpovědnost za složitou situaci v Národním divadle, prohlásili. Požadují, aby resort kultury řídila silná erudovaná osobnost s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností k celé kulturní sféře. Ministr Balvín nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND.

Tímto ukvapeným a nesmyslným rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu podle Zusky a Dočekala další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. Do svých postů nenastoupilo také nové umělecké vedení opery a více než dvacítka umělců podala výpověď. Ohrožen je tak začátek nové sezony. "I když na základě vaší iniciativy byl hned následujícího dne pan Burian jmenován zpět do funkce, těch 24 předchozích hodin se pro umělecké vedení a mnoho dalších významných osobností divadla stalo v pravém slova smyslu poslední kapkou," píší šéfové souborů Rusnokovi. Podle nich bude obtížné složitou situaci uvést personálně a emočně do původního stavu.

Jsou přesvědčeni, že taková míra nekompetence není slučitelná s funkcí ministra kultury, který je jedním z nejvyšších státních úředníků ČR. "Jako její občané a jako umělci její první scény vás, pane premiére, žádáme, abyste pana Jiřího Balvína z tohoto místa okamžitě odvolal. Je nutné, aby resort kultury byl řízen silnou erudovanou osobností s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností. A to zdaleka nejen k Národnímu divadlu, ale k celé české umělecké a kulturní sféře vůbec," prohlásili Dočekal a Zuska, který rovněž na funkci rezignoval. Podle nich je zřejmé, že celá tato kauza je dalším příkladem růstu neprofesionality a personální krize v naší společnosti. (ČTK)

18:37
Rusnok ministra kultury neodvolá

Premiér Jiří Rusnok neodvolá ministra kultury Jiřího Balvína. Nevyhoví tak žádosti šéfů baletu a činohry Národního divadla, kteří žádají Balvínův konec ve funkci. Rusnok to v pondělí řekl v Českém rozhlasu Radiožurnálu. Podle předsedy úřednické vlády si umělci nemohou klást ultimáta a podmínky, za nichž budou pracovat.

"Pány umělce asi zklamu, protože si myslím, že nemůžeme takto fungovat ve státě, aby zaměstnanci - byť manažeři - jedné příspěvkové organizace, jednoho resortu, si prostě kladli ultimáta a odmítali pracovat nebo, já nevím, fungovat, aniž by byl odvolán podle jejich přání příslušný ministr," řekl Rusnok. Podle něj by mohli v budoucnu protestovat i zaměstnanci jiných státních složek a požadovat pád členů vlády, kteří se jim znelíbí. Vyhrocená situace v Národním divadle vznikla po Balvínově manažerské chybě, uvedl Rusnok.

Ministr kultury nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. Na Rusnokův pokyn jej druhý den opět jmenoval, Burian si ale pro návrat vzal čas na rozmyšlenou. Za jeden omyl Rusnok nehodlá ministra trestat koncem ve vládě. Podotkl nicméně, že závažných chyb nesmí být příliš mnoho. "Pevně doufám, že se pan ministr z této chyby poučil," uvedl Rusnok. Premiér považuje celou situaci za vyřešenou. (ČTK)