Snad nikdo to nevyjádřil tak přesně jako Stanley Kubrick ve své Vesmírné odyseji. Celý film začíná legendární scénou, v níž člověku stále ještě nepodobná opice kdesi v africké savaně poprvé uchopí kost, použije ji jako zbraň a vítězoslavně ji vyhodí k nebesům, aby se zde za zvuků Straussova valčíku přetransformovala v orbitální kosmickou stanici. V dokonalé zkratce je tak předvedeno, co pro vývoj lidstva znamenalo kreativní použití nástrojů.

Dříve šlo dokonce o jednu ze základních definic člověka. Tím, co jej v očích antropologů oddělovalo od zvířete. Jenže, jak se brzy ukázalo, nástroje používá nejen řada vyšších primátů - což by ještě nabylo tak překvapivé -, ale i řada ptáků, především vrány a krkavcovití, a dokonce některý hmyz.

Pokud tedy to, co člověka "vydělilo" z přírody, není používání nástrojů, zcela jistě je to použití strojů. Už od prvních jednoduchých pák a kladek byl stroj něčím, co lidem umožnilo překonat biologické limity vlastního těla.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.