Lukáš Přibyl, Michal Plzák

Zapomenuté transporty

2013, Kalich

 

9. LEDNA 1942 ODJEL Z TEREZÍNA V PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA OKUPOVANÉM NACISTY PRVNÍ TRANSPORT JEDNOHO TISÍCE ŽIDŮ NA VÝCHOD.

HILDA: Měla jsem jen spací pytel a šaty, co jsem měla na sobě, a jedno zavazadlo. A cítila jsem se velice sklíčeně, protože mi náhle došlo, že mě vezou někam na východ, pryč ode všech. A byla jsem sama. Myslím, že jsem se nějak zhroutila a nemohla přestat plakat. Vybavuji si, jak mi slzy stékaly z očí.

ALICE: Byly to osobní vagony a byli jsme na těch lavičkách hodně nacpaný. Několik dní a nocí a nebylo kam si položit hlavu, tak jeden řekl: „Udělejte si takovou smyčku ze šály a držáku na zavazadla, do toho si dáte bradu a odpočinete si.“

HANA: Už byla zima a sněžilo a jedno děvče, Dita Zeckendorfová, začala zpívat Ave Maria. Tak ona zpívala Ave Maria, všichni jsme tam stáli a plakali a ti němečtí esesáci, co nás hlídali, taky stáli a plakali.

HILDA: Uvědomíte si, že nejste svobodný člověk. A když jsme přijeli do Rigy, bylo to ještě horší.

IRENA: S velkým křikem se otevřely všecky dveře a: „Raus, raus, raus! Všecko ven!“ Tak všichni utíkali ven.

HANA: Stáli tam s puškami a maminka řekla: „Vidíš, tak nás dobře hlídají, že se nám nic nestane.“

IRENA: Hned jak ty lidi vystupovali, tak ty starý dávali stranou. Moje sestra Zdenka chtěla jít s těma starýma lidma, aby jim pomohla, ale přichomýtl se tam esesák, kterej jí dal pár facek, že se musí zařadit k nám. Vlastně jí tím na nějakou dobu zachránil život.

HILDA: Esesáci řekli, že někteří půjdou do ghetta pěšky a někteří pojedou na náklaďácích. A pamatuji si, že byl nádherný den, modrá obloha a všechno bylo nějaké podivné.

HANA: Řekli: „Nechte všechny kufry, nemusíte je nosit.“ Tak maminka řekla: „Uvidíš, že je dostaneme, budou ti je dobře hlídat.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.