Když se ve zprávách ze 7. září objevila informace, že vojáci v Kašmíru zastřelili čtyři mladé muže, vypadalo to, že skupinka separatistů chce narušit koncert dirigenta Zubina Mehty s Bavorským státním orchestrem u Himálaje, určený pro vyšší společnost.

Houslista Julian Rachlin, který byl na koncertě sólistou Čajkovského Houslového koncertu D dur a ve středu a ve čtvrtek vystoupí na festivalu Dvořákova Praha, to viděl jinak.

"V životě jsem nezažil, aby na jednom místě bylo tolik ozbrojených sil. Skoro celý Kašmír byl kvůli bezpečnosti zavřený, hráli jsme obklopeni vojskem," řekl Rachlin v rozhovoru pro IHNED.cz pár hodin poté, co se z Indie vrátil.

Jaké to v Kašmíru bylo?

Musím říct, že je to naprosto kouzelné místo, hotový ráj na zemi, kam se ale kvůli neustálým politickým potížím málokdo vypraví. Už před koncertem bylo ve vzduchu napětí, například extremisté dost hlasitě protestovali proti tomu, abychom do Kašmíru vůbec přijeli.

Proč?

Dirigent Zubin Mehta vyrostl v Bombaji a celý život snil o tom, že jednou udělá koncert v Kašmíru, aby do tohoto politicky nestabilního regionu, který se necítí být součástí Indie, přivezl nějakou dobrou hudbu. A k tomu se jako hudebník hlásím: mým úkolem není jen hrát v nádherných sálech, dostat dobře zaplaceno a pěkně si žít. Máme také povinnost lidem pomáhat a snažit se hudbou něco změnit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.