Držitelkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 se stala kanadská spisovatelka Alice Munroová. Oznámila to dnes švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka proslula zejména svými povídkami, které se odehrávají v jejím rodném Ontariu.
Švédská akademie, která vybírá laureáty Nobelovy ceny za literaturu, nazvala Munroovou "mistryní současné povídky". Kanaďanka je teprve třináctou ženou, která obdržela tuto cenu. V češtině jí vyšly tři knihy: Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, dílo Útěk a letos Příliš mnoho štěstí. Loni získal prestižní ocenění čínský spisovatel Mo Jen.
Na kanadskou spisovatelku i další vyznamenané čeká finanční částka osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony korun) a účast ve slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír, jež bude udělena v pátek, se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ostatní ceny ve Stockholmu.
Nobelovu cenu za chemii dostali tři Američané. Za vývoj počítačových programů - čtěte ZDE
Nobelovu cenu za fyziku získal objev Higgsova bosonu. Jeho existenci potvrdil CERN - čtěte ZDE
Mezi favority letošní ceny byla kromě Munroové i americká autorka Joyce Carol Oatesová, Maďar Peter Nádas, jihokorejský básník Ko Un a hlavně japonský spisovatel Haruki Murakami, který na Nobelovu cenu čeká už deset let.
Jednoznačně ho favorizovala i britská sázková kancelář Ladbrokes s kurzem 3:1. Ani letos se ale Japonec nedočkal.
Mezi favority na Nobelovu cenu za literaturu byl i český spisovatel Milan Kundera. Kancelář Ladbrokes jej označila za jedenáctého nejpravděpodobnějšího vítěze.
Vloni Nobelovu cenu za literaturu získal čínský spisovatel Mo Jen.
Témata pro všechny čtenáře
První překlad Munroové vydalo už před deseti lety nakladatelství Paseka, české publikum ji ale více zaznamenalo až v roce 2009, kdy se spekulovalo o tom, že by mezinárodní Man Bookerovu cenu mohl získat Arnošt Lustig. Nakonec ji dostala právě Munroová.
"V zahraničí byly její knihy velmi kladně přijímány jak odbornou, tak čtenářskou veřejností především pro její vypravěčské umění a schopnost vcítit se do vnitřního světa svých převážně ženských hrdinek," řekla ředitelka nakladatelství Paseka Anna Horáčková. Klíčovými tématy knih Alice Munroové jsou partnerské vztahy, mezigenerační problémy, vášeň, láska, situace každodenního života ... "témata blízká všem čtenářům", doplnila. Ve vydávání knih Munroové plánuje Paseka pokračovat.
Po souboru Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky vyšla v roce 2009 česky její druhá kniha - Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, které se dostalo i díky zmíněné ceně větší pozornosti. V roce 2011 vyšel soubor osmi povídek pod názvem Útěk; i v této sbírce podle nakladatele nepřestává Munroová uchvacovat schopností citlivě vylíčit složitý vnitřní svět svých hrdinek a jejich příběhy, "jež svou živostí tolik připomínají naše vlastní osudy".
Zatím poslední svazek próz Alice Munroové vyšel česky v Pasece letos pod názvem Příliš mnoho štěstí. Mladé i stárnoucí hrdinky v knize tentokrát čelí ve větší míře než v předchozích knihách zlomovým životním situacím. Hrůzná rodinná tragédie, sexuální pokoření, nemohoucnost tváří v tvář brutálnímu zločinci či vzpomínka na někdejší krutý čin namířený vůči nevinnému dítěti představují pro protagonistky jednotlivých příběhů bolestné zkoušky, jejich vyústění však ukazuje, že život dokáže přinést naději a vysvobození i v nejtíživější chvíli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist