Země plná hlasů – tak znělo heslo charakterizující oficiálního hosta letošního Frankfurtského knižního veletrhu, Brazílii. Zemi, jejíž prestiž a sebevědomí na mezinárodním poli stoupá, což dokládal i velkoryse pojatý hlavní i doprovodný program, desítky pozvaných spisovatelů, nespočet besed a autorských čtení.

Na brazilském stánku se servírovalo exotické ovoce, dalo se zde jezdit na kole, relaxovat v zavěšených sítích, poslouchat brazilskou hudbu nebo zajít na speciální diskusní fórum, upravené do podoby fotbalového stadionu. Tribuny pro diváky připomínaly, kde se příští rok odehraje fotbalové mistrovství světa.

Největší brazilská atrakce ale ve Frankfurtu chyběla. Paolo Coelho sice od středy do neděle shlížel z reklamních plakátů, osobně se ale spisovatelská superstar letošního veletrhu nezúčastnila na protest proti tomu, jací další literáti byli vybráni. „Ze sedmdesáti pozvaných autorů jich znám jen dvacet, o těch zbývajících padesáti jsem nikdy neslyšel. Asi jsou to přátelé přátel přátel,“ prohlásil.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se