Prestižní literární Man Bookerovu cenu dostala osmadvacetiletá Novozélanďanka Eleanor Cattonová za román The Luminaries (Velikáni). Spisovatelka, které v češtině vyšla románová prvotina Na scéně, se tak stala nejmladší držitelkou ocenění.

The Luminaries jsou s 832 stranami s přehledem nejdelším románem, který kdy cenu dostal. Dosud nejdelším vítězným dílem byla v roce 2009 s 672 stránkami historická sága Wolf Hall od Hilary Mantelové.

Dvanáct postav, dvanáct znamení

Román se odehrává v době zlaté horečky na Novém Zélandě v roce 1866, proplétá osudy dvanácti postav (maorský zlatokop, bankéř, čínský zlatník, kněz či zástupce lodní společnosti), jejichž cestu ovlivňuje i to, v jakém znamení zvěrokruhu se narodily. Astrologie je tak jedním z nosných témat košatého románu.

"The Luminaries jsou skvělým románem: ohromují složitou strukturou, podmaňují svým vyprávěním a okouzlují zachycením světa chamtivosti a zlata," uvedl předseda poroty Robert Macfarlane. Při prezentaci prozradil, že se porotci na vítězném díle dohodli za necelé dvě hodiny "po dosti ostré diskusi".

The Luminaries jsou druhým románem Cattonové, která se letos dostala mezi finalisty poprvé a hned vyhrála. Je také teprve druhým novozélandským autorem, který Man Bookerovu cenu vyhrál. První byla v roce 1985 Keri Hulmeová.

Cattonová se narodila v Kanadě a vyrůstala na Novém Zélandě. Román The Luminaries začala psát, když jí bylo 25 let a dokončila ho o dva roky později. V září jí bylo 28 let. Před ní byl nejmladším držitelem ceny Ben Okri, kterému bylo 32 let, když ocenění v roce 1991 dostal.

Man Bookerova cena je pro anglicky píšící autory jedním z nejprestižnějších ocenění. Kromě prémie padesát tisíc liber (asi 1,5 milionu korun) čeká vítěze i výrazný nárůst prodejnosti.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům ze zemí britského Společenství a Irska. Od příštího roku se to změní a o cenu se budou moci ucházet i anglicky píšící autoři z dalších zemí, včetně USA.

Již letos měly nominace na cenu americký nádech, jelikož čtyři finalisté Jhumpa Lahiriová, NoViolet Bulawayová, Colm Tóibín a Ruth Ozekiová jsou alespoň částečně usazeni v USA.