Němečtí celníci podle týdeníku Focus zabavili v bytě 80letého Mnichovana na 1500 obrazů mistrů moderního umění, které jejich původním majitelům zkonfiskovali nacisté za druhé světové války.

Byla mezi nimi díla Pabla Picassa, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Paula Kleea či Oskara Kokoschky, napsal dnes německý týdeník, který nález označil za "senzační". Celníci prý obrazy našli už v roce 2011 a úřady o tom dosud neinformovaly. Hodnota nalezených děl se odhaduje na miliardu euro.

Zvrhlí mistři

Podle Focusu obrazy patřily židovským sběratelům nebo byly majitelům zabaveny jako "zvrhlé umění". Tímto termínem nacistický režim označoval umělecká díla, která propaganda považovala za "neněmecká" či "degenerovaná" - šlo především o tvorbu avantgardních umělců.

Dokonce se uskutečnila výstava zdegenerovaného umění, která proputovala dvanácti městy v Německu a Rakousku. Díla modernistů, kteří jsou také součástí nalezené sbírky, byla tehdy doplněna posměšnými popisky.

Putovní propagandistická přehlídka byla zahájena právě v Mnichově v roce 1937 za přítomnosti Adolfa Hitlera. Svou aktuální instalací ji v Rudolfinu připomínají britští umělci Jake a Dinos Chapmanovi.

Na živobytí

Celníci se na stopu uměleckého pokladu dostali díky namátkové kontrole. Před třemi lety prověřovali dnes 80letého Corneliuse Gurlitta kvůli hotovosti, s níž se vracel po návštěvě Švýcarska. Pátrání je pak přivedlo do bytu v mnichovské čtvrti Schwabing, kde obrazy našli.

Díla zřejmě ve 30. a 40. letech minulého století skoupil Gurlittův otec Hildebrand, který obchodoval s uměním. Další půlstoletí pak rodina obrazy skladovala v tmavém bytě a kunsthistorici je dnes považují za ztracená.

Dnes osmdesátiletý Cornelius Gurlitt podle Focusu v minulosti některá díla prodal, aby měl na živobytí. Gurlitt měl údajně obchodovat alespoň jeden obraz i po razii. Šlo o obraz Maxe Beckmanna.

Soubor obrazů je nyní deponován v bezpečnostní zóně bavorské celní správy a zkoumají ho odborníci, kteří se snaží zjistit více o jejich původu. Asi tři stovky obrazů údajně pocházejí z výstavy "zvrhlého umění", dalších 200 figuruje na seznamech hledaných uměleckých děl.