Obraz amerického malíře Edwarda Hoppera nazvaný East Wind Over Weehawken (Východní vítr nad ) se vydražil ve čtvrtek v aukční síni Christie's v New Yorku z 40,5 milionu dolarů (813 milionů Kč).l Je to nejvyšší cena v aukci za obraz jednoho z nejvlivnějších amerických malířů 20. století.

Odhadní cena obrazu byla 22 milionů až 28 milionů dolarů. Dosavadní rekord za Hopperův obraz byl 26,9 milionu dolarů, a to za olej Hotel Window (Hotelové okno).

Edward Hopper (1882-1967) se proslavil zdánlivě statickými obrazy plnými vnitřního napětí, které zachycovaly realitu Ameriky své doby. Jeho díla měla velký vliv na popkulturu a na film.

Obraz East Wind Over Weekhawken namaloval Hopper v roce 1934 uprostřed Velké hospodářské krize. Zachycuje vylidněnou ulici v městečku Weekhawken ve státě New Jersey poblíž města New Yorku. Na dobovou realitu podle Christie's odkazuje nápis Na prodej před jedním domem i neudržované dvorky v ulici.

Hopper považoval obraz za jedno ze svých nejdůležitějších děl. "Vždy jsem si myslel, že to je jeden z mých nejlepších obrazů," napsal v dopise.

Aukce následuje poté, co se ve středu v síni Sotheby's vydražil za 46 milionů dolarů (929 milionů Kč) obraz dalšího amerického malíře Normana Rockwella nazvaný Saying Grace (Modlitba před jídlem) z roku 1951. To byla rekordní cena v aukci za Rockwellovo dílo i za obraz od amerického malíře vůbec.

Hopperův obraz prodávala akademie státu Pensylvánie, která chce z výtěžku zřídit fond na nákup nových děl. Vydražil ho anonymní kupec na telefonu.

Související