Oskarový snímek Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela bude dalším českým filmem, který projde digitální obnovou. V obnovené premiéře se divákům představí v červenci 2014 na 49. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Prostředky na obnovu zajistí Nadace české bijáky. Národní filmový archiv se na projektu podílí péčí o filmové materiály, jejich přípravou k digitalizaci, archivním průzkumem a restaurátorskou supervizí.

"Velmi nás těší, že po Františku Vláčilovi, Miloši Formanovi a Vojtěchu Jasném představíme snímek dalšího z laureátů festivalových cen Jiřího Menzela a navíc jeden z mála českých filmů, které získaly Oscara," podotkl prezident MFF Jiří Bartoška.

Ostře sledované vlaky natočené v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala s Václavem Neckářem v hlavní roli patří mezi nejproslulejší tituly zlatého fondu československé kinematografie.

"Vypadá to, že se chlubím, ale jsem opravdu rád. Tento snímek mě vlastně provází celý život. Stále se promítá na festivalech v zahraničí a doslova oběhl zeměkouli. Nejednou jsem se setkal s tím, že i známí tvůrci mně řekli, že je právě tento film přivedl ke kinematografii," komentoval Menzel to, že se jeho prvnímu snímku dostalo takové pocty.

Digitalizaci odstartovala Markéta Lazarová

Prvním snímkem, který byl z iniciativy karlovarského festivalu a za podpory NFA a ministerstva kultury digitálně restaurován a slavnostně ve Varech uveden, byla v roce 2011 Markéta Lazarová, renovovaná díky finanční záštitě společnosti ČEZ jako generálního partnera festivalu.

Na základě ohlasu pak vznikla Nadace české bijáky s tím, že každý rok shromáždí finance na zrestaurování dalšího významného československého titulu. Podílela se pak na na obnově snímků Hoří, má panenko Miloše Formana a moravské epopeji Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného.

"Smyslem nadace je přispět k uchování nejkrásnějších filmů, které patří k českému kulturnímu dědictví. I v kontextu nastupující digitalizace chceme divákům umožnit, aby si tyto snímky mohli třeba za dalších 50 let vychutnat na velkém plátně a v podobě, jakou měly při svém uvedení do kin," uvedl předseda správní rady Petr Šikoš.

Ve "zlatém fondu" je 200 titulů, podle smlouvy jich zatím bude obnoveno dvanáct. Jsou mezi nimi Obchod na korze, Ucho, Spalovač mrtvol, Kristián, Kočár do Vídně a Sedmikrásky.

Nadace české bijáky by ráda do projektu digitálního restaurování českých filmových klenotů zapojila filmové fanoušky. V těchto dnech spouští na internetových stránkách sbírku, jejímž prostřednictvím mohou zájemci přispět na digitální obnovu dalších českých filmů.

V sousedním Slovensku se naopak digitalizaci velmi daří, a to díky vládnímu projektu záchrany audiovizuálního dědictví. Až do roku 2020 do něj slovenská vláda vkládá ročně 1,5 milionu eur.