Digitalizovanou verzi filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968 čekají dvě premiéry a uvedení do kin. Po slavnostní projekci 29. června na MFF v Karlových Varech bude představena 1. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a jako součást přehlídky Projekt 100 se dostane do distribuce.
Po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko jde o třetí dílo, jehož digitalizaci inicioval karlovarský festival. Dva filmy finančně podpořila Nadace České bijáky.
Restaurování podpořil i Roman
"Nadace úzce spolupracuje s karlovarským festivalem a Národním filmovým archivem. Společným cílem je zrestaurovat nejvýznamnější díla české kinematografie," řekl na uterním setkání s novináři zástupce nadace Ctibor Pouba.
Ve "zlatém fondu" jsou dvě stovky titulů, které chce nadace uchovat pro další generace. Na jaře uzavřela smlouvu s NFA na zrestaurování tuctu titulů. Jsou mezi nimi Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Ucho, Spalovač mrtvol, Kristián, Kočár do Vídně a Sedmikrásky. Každý z nich by měl mít ve Varech premiéru.
"Pro snímek Vojtěcha Jasného jsme se rozhodli kvůli tomu, že vypovídá o svobodě jednotlivce. Té svobody nepřibývá, proto je film aktuální i dnes," uvedl bývalý šéf ČEZ Martin Roman, který se svou ženou Lenkou restauraci snímku podpořil.
Restaurování se uskutečnilo pod vedením Národního filmového archivu ve spolupráci s pražskými společnostmi Universal Production Partners a Soundsquare. Zásahy do historické kopie jsou v souladu se současnou metodikou a technologií v oblasti digitalizace audiovizuálního dědictví, s etickými zásadami restaurování audiovizuálních děl a s aktuální autorskoprávní legislativou.
Bez šumů a praskotů
Obraz byl v digitálním prostředí zbaven mechanického poškození a jiných nečistot. Ze zvukové stopy zmizely šumy a praskoty.
"Měli jsme k dispozici kopie, které se od filmu zachovaly. Převedli jsme je políčko po políčku do počítače, pak je ručně čistili naši operátoři. Celkem prošlo našima rukama kolem milionu políček," řekl Ivo Marák ze společnosti UPP. Podle Pouby tento proces přišel na 1,2 milionu korun. Další finance si vyžádá zhotovení klasických kopií vzhledem k tomu, že ceny tohoto materiálu v poslední době vzrostly.
"Jsem šťasten, že se snímek podařilo obnovit. Jsou tu odborníci a chci tu stříhat svůj další projekt Nebe na zemi, který natočím napřesrok," řekl Jasný.
Kronika moravské vesnice let 1945-1958 Všichni dobří rodáci vznikla ze skutečných životních osudů režisérových sousedů z rodného městečka Kelč na Vsetínsku, když je originálně přetvořil v lyrickou výpověď mimořádné myšlenkové hodnoty a emocionální síly. V kinech ji v nelehké době počínající normalizace zhlédlo od července do září 1969 1,2 milionu diváků. Film, v jehož hlavní roli exceloval Radoslav Brzobohatý, pak skončil v trezoru. Předtím získal v Cannes cenu za režii. Režisér odešel v roce 1970 do emigrace.
Ukázka z filmu Všichni dobří rodáci
Druhá scéna ze snímku Všichni dobří rodáci
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist