Slavné dílo Káji Saudka a Miloše Macourka Muriel a andělé jde v únoru do dražby. Vyvolávací cena originálu komiksu, který aukční síň 1. Art Consulting získala od soukromého sběratele, je šest milionů korun. Jak upozornil server Komiksárium, jde o kompletní soubor 131 stran.

Pokud se nenajde zájemce o komplet, bude podle Lukáše Růžičky z Komiksária soubor rozprodáván po jednotlivých listech. "Obálka se v tom případě bude vyvolávat za 80 000 až 100 000 korun, ostatní strany budou začínat na částkách od 12 000 do 50 000 korun," uvádí Růžička s odkazem na aukční síň.

Celý komiks si budou moci zájemci prohlédnout v katalogu, který k aukci vyjde. Katalog tak zatím bude suplovat nové vydání komiksu, který před čtyřmi lety z ankety na Komiksáriu vzešel coby nejlepší český komiks všech dob.

Originály veřejnost uvidí po více než 40 letech od vzniku komiksu na předaukční výstavě, která se uskuteční od 7. do 16. února v pražském Topičově salonu. Celý nabízený komiks se v druhé polovině ledna objeví i na webu aukční síně.

Společnost 1. Art Consulting nabízí Saudkova díla pravidelně od roku 2011. V prosinci 2011 se 80 položek prodalo za čtyři miliony korun, nejdráže se prodal komiks Pepík Hipík v rukách extrémních sil z roku 1969. Devět listů stálo 264 000 korun včetně aukční provize. Jedna strana z komiksu Muriel a oranžová smrt se prodala za 192 000 korun včetně provize, vyvolávací cenu tak překročila dvacetinásobně. Saudkův rekord zatím drží olejomalba Černoška, ta se v říjnu 2012 vydražila za 324 000 korun včetně provize.

Zda se najde sběratel, který bude ochotný za komiks dát šest milionů, není zřejmé. "Jistý problém může být v tom, že sběratelé komiksů jsou jiné publikum než kupci mnohamilionových obrazů. To, že jsou ochotní platit za jednotlivé listy statisíce, nemusí znamenat, že si mohou dovolit platit miliony za celý soubor," říká odborník na trh s uměním Jan Skřivánek. Ale Muriel je podle něj tak výjimečná věc, že by mohla být pro někoho zajímavá i jen jako investice.

Související