Vystoupení v pražské O2 areně šestašedesátiletý umělec zahájil skladbou Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding z alba Goodbye Yellow Brick Road. K této čtyřicet let staré desce se John vracel během koncertu ze všech svých nahrávek nejčastěji, celkem z ní zaznělo osm písní včetně jeho neslavnější skladby Candle in the Wind.

Podle odhadu přítomných novinářů koncert navštívilo přibližně 12 000 hudebních příznivců.

Pražský koncert je předposlední zastávkou turné k Johnově třicáté desce The Diving Board. "Na téhle desce jsem docela obnažený. Jsem to jen já, moje piano a několik skvělých muzikantů. A to je směr, kterým teď chci jít," uvedl ke své poslední nahrávce, z níž však v průběhu středečního koncertu zazněly pouze dvě písně - Home Again a Oceans Away, kterou interpret věnoval válečným obětem.

Elton John, který už odložil svou bývalou výstřední image s výraznými brýlemi a barevným oblečením, vystoupil v blyštivém saku a hned zpočátku získal na svou stranu publikum hity Bennie and the Jets a zejména Candle in the Wind, písní z roku 1973 původně věnovanou Marilyn Monroe a posléze v roce 1997 dedikovanou zesnulé princezně Dianě. Píseň se stala nejprodávanějším singlem všech dob a tvůrci vynesla cenu Grammy.

Za doprovodu sedmi hudebníků a čtyř vokalistek střídal Elton, sedící za velkým černým piánem, typické balady jako Sorry Seems to Be the Hardest Word nebo Nikita s rockovějšími skladbami typu I'm Still Standing či Saturday Night's Alright for Fighting. Před písní Believe připomněl John svou dlouholetou spolupráci s textařem Bernie Taupinem.

Elton John zpívá o konci životní poutě, s novými zuby natočil elegantní desku - čtěte ZDE

Do Prahy se vrátí Elton John, který chce druhý hotelový pokoj pro své černé brýle - čtěte ZDE

Čína kvůli neposlušným hvězdám zpřísňuje pravidla koncertování. Padl i návrh na povinný vysokoškolský titul - čtěte ZDE

Hala byla upravena se všemi místy k sezení, ale v průběhu koncertu stále více lidí opouštělo svá sedadla a shromažďovali se pod pódiem. Nadšené publikum si vytleskalo přídavek, který přinesl nejstarší Johnův hit Your Song a rokenrol Crocodile Rock.

Komplikace při turné

Zpěvákovo turné začalo s problémy. V červenci odložil kvůli zánětu slepého střeva jeho letní část. I přes výhrůžky kvůli podpoře homosexuální komunity pak John absolvoval turné v Rusku.

Britský sir, vlastním jménem Reginald Kenneth Dwight, se populární hudbě věnuje více než 40 let. Proslavil se ale i svými dalšími aktivitami - podporou charitativních projektů, založením nadace na pomoc nemocným AIDS i bojem za legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Poprvé se v Praze představil v roce 1984 v tehdejším Paláci kultury. Do české metropole ale vkročil již v prosinci 1983 coby prezident a majitel anglického fotbalového klubu Watford. Celkem se po světě prodalo 300 milionů kopií jeho nahrávek.

Související