Britskou literární cenu Costa Book Awards za román roku 2013 získala spisovatelka Kate Atkinsonová za svou nejnovější knihu Life after Life (Život po životě). Informovali o tom na internetových stránkách pořadatelé.

Autorka známá díky překladům i v Česku se utká s laureáty v dalších čtyřech kategoriích; o celkovém vítězi se rozhodne koncem ledna.

Atkinsonová literární cenu Costa (tehdy ještě pod jménem Whitbreadova cena) získala už před 19 lety za svůj debut V zákulisí muzea. Nyní porotci ocenili příběh, který pracuje s motivem paralelní historie: hlavní hrdinka Ursula Toddová zemře v roce 1910, v den svého narození, ale dostane několik příležitostí vrátit se zpět do života.

Kromě ceny za román byly uděleny také ceny za poezii, biografii, debut a dětskou knihu. Získali je Michael Symmons Roberts za sbírku Drysalter (Drogista), Lucy Hughes-Hallettová za biografii Benita Mussoliniho, Nathan Filler za svůj první román The Shock of the Fall (Šok z pádu) a autor a ilustrátor Chris Riddell za strašidelný příběh Goth Girl and the Ghost of a Mouse (Gothovic holka a duch myši).

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa.

O cenu se mohou ucházet autoři, kteří žijí v Británii a v Irsku. Vítězi pěti kategorií získali 5000 liber (170 000 korun), pro celkového vítěze, jehož jméno bude oznámeno 28. ledna, je vyhrazeno dalších 30 000 liber (jeden milion korun).

Loni se celkovou vítězkou ceny Costa stala Hilary Mantelová díky svému historickému románu Předveďte mrtvé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist