V pražských kinech Světozor a Oko začíná ve středu v půl osmé večer třetí ročník Festivalu íránských filmů. Nabídne přes dvě desítky snímků sbírajících ocenění napříč mezinárodními festivaly po celém světě, nové festivalové sekce a významné hosty. Potrvá do 12. ledna.

"Pod názvem Írán: Jiný pohled uvedeme řadu cenami ověnčených snímků etablovaných a mezinárodně respektovaných tvůrců. Nově si budou moci filmoví nadšenci vychutnat aktuální íránskou kinematografii," řekla  mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Jednou z dalších novinek bude soutěžní sekce, letos poprvé jako hlavní festivalová část. Připraveno je sedm celovečerních filmů z toho nejlepšího, co aktuální současný íránský film nabízí.

"Udělovat budeme Cenu diváků a Cenu poroty, ve které zasednou významné osobnosti domácí, evropské i íránské kinematografie," uvedl zakladatel a umělecký ředitel festivalu Kaveh Daneshmand. V porotě bude mimo jiné i umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová.

Mezi snímky, které budou usilovat o přízeň poroty i diváků, je například film Parvíz režiséra Majida Barzegara, který sleduje příběh muže, který je nucen se v 50 letech osamostatnit, protože jeho otec se chce znovu oženit.

Za pozornost stojí podle organizátorů i drama Zasněžené sosny režiséra Paymana Moaadiho, který ztvárnil hlavní roli ve snímku Rozchod Nadera a Simin. Zasněžené sosny, které vyprávějí příběh pohledné, vdané učitelky na piano, je jeho režisérským debutem.

Dalším filmem, který podle pořadatelů může oslovit české diváky, je snímek Manželství pana Mahmoudího o tom, co může rozpoutat návštěva dvou mladých a pokrokových příbuzných ve zdánlivě klidné a tradiční rodině nebo film Večírek u Kamiho, který ukazuje pohled na život teheránské mládeže z vyšších vrstev.

Kromě soutěžní sekce je součástí festivalu i tradiční promítání dokumentárních a krátkometrážních filmů, program doplní i Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v pražském hotelu Fusion a seminář věnovaný dějinám íránské kinematografie.

Všechny filmy budou uvedeny s českými i anglickými titulky. Více informací na adrese www.iranianfilmfestival.cz