Obraz Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910 se ve středu na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za vyvolávací cenu 4,2 milionu korun. Při započtení jednadvacetiprocentní aukční přirážky tak za něj nový majitel musí zaplatit 5,082 milionu.

"Je to aukční rekord tohoto autora, "uvedl zástupce pořadatele aukce Vladimír Lekeš.

Velké překvapení to však není. Podle odborníků je tento obraz nejcennějším malířovým dílem, které se dosud na českém trhu objevilo. Byl součástí známé sbírky právníka, mecenáše a sběratele Františka Čeřovského (1881 až 1962) a léta pak v majetku Národní galerie.

Působivé plátno vzniklo na základě Kubínova pobytu v Paříži v roce 1908, v době, kdy byl malíř členem skupiny Osma. Zachycuje prostředí slavného pařížského zábavního podniku na ulici Gaité na Montparnassu. Formálně a barevně je silně ovlivněna tvorbou Paula Gauguina a fauvismem. Obraz pochází z velmi cenného raného období, které se na trhu téměř nevyskytuje.

Z tohoto období také pochází Kubínovo dílo, které bylo dosud jeho nejdražším dílem prodaným v aukci, kubo-expresionistické Zátiší z let 1912 až 1914, které prošlo českým trhem v roce 2006 s cenou 2,88 milionu korun včetně aukční provize.

Tahákem dražby v Kaiserštejnském paláci měl být rozměrný olej Emila Filly z roku 1934 Zátiší s antickou bustou. Vyvolávací cena obrazu byla 9,95 milionu korun. Pořadatelé snížili u tohoto díla aukční provizi na 14 procent, přesto se v dražbě zájemce nenašel. "Po dražbě se nějaký objevil, ale je ochoten zaplatit nižší cenu," řekl Lekeš.

Nejdražším dílem Emila Filly prodaným v tuzemské aukci tak zůstává obraz s názvem Malíř, který se před rokem ve stejné aukční síni vydražil za 17,5 milionu korun bez aukční přirážky a je v žebříčku top ten českých aukcí.

Obraz Františka Foltýna Děvče s červenou stuhou ve vlasech z roku 1922 se prodal za vyvolávací cenu 1,6 milionu korun, takže s aukční přirážkou nového majitele přišel na 1,936 milionu korun.