Prestižní britskou literární cenu Costa letos získal debutují romanopisec a bývalý ošetřovatel v psychiatrické léčebně Nathan Filer za román The Shock of the Fall (Šok z pádu). Porota, která vybírala z pěti finalistů, oznámila svůj verdikt na úterním ceremoniálu.

Cena Costa se tradičně vybírá mezi vítězi pěti kategorií – nejlepší román, debut, kniha poezie, životopis a kniha pro děti. Letos byla favoritkou bookmakerů na hlavní ocenění Kate Atkinsonová, která dostala před třemi týdny cenu Costa za román Life after Life (Život po životě). Filer vyhrál v kategorii nejlepší debut.

Jeho první román líčí příběh schizofrenického mladíka, který zápasí s pocitem viny.

"Tato kniha ve velmi dobré konkurenci vybočovala," uvedla předsedkyně poroty Rose Tremainová. "Hlas, který si autor vybral pro vyprávění svého příběhu, dokonale odpovídá námětu. Kniha je mimořádně jímavá, aniž by byla sentimentální," dodala.

Dvaatřicetiletý Filer nyní učí na univerzitě v Bathu. Je kvalifikovaným ošetřovatelem a několik let pracoval v psychiatrické léčebně v Bristolu.

Rozhodnutím poroty byl tak překvapen, že si ani nepřipravil děkovací řeč. S cenou dostal také šek na 30 000 liber (milion korun).

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. Je to jediná cena, o kterou se mohou ucházet jen autoři, kteří žijí v Británii a v Irsku.

Loni se celkovou vítězkou ceny Costa stala Hilary Mantelová díky svému historickému románu Bring Up the Bodies. Román v loňském roce vyšel česky v nakladatelství Argo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist