Z nové Doctorowovy knihy nazvané Andrew’s Brain uplyne sotva pár stran, když její protagonista začne překvapivě vzpomínat na návštěvu komunistického Československa. Je to dlouho předtím, než se Andrew, zoufale nešikovný odborník na kognitivní vědu, ocitne ve sklepení Bílého domu, kde má za úkol usmiřovat prezidentovy komické poradce Chainganga a Rumbuma. A krátce nato příběh naruby obrátí teroristické útoky z 11. září.
„Zhruba rok po útocích na Světové obchodní centrum jsem napsal předmluvu k obrázkové knize Lamentace, kterou sestavil fotograf David Finn. To byl ale samostatný esej a mně tehdy přišlo, že na román o 11. září je ještě příliš brzy,“ říká Doctorow. Ten z nového románu Andrew’s Brain poprvé četl loni na podzim na Festivalu spisovatelů Praha v americkém Pittsburghu.
HN: Proč hrdina vašeho románu cestuje zrovna do Československa?
Protože jsem se v něm kdysi sám ocitl. Andrew, ústřední postava knihy, je zcestovalý vědec, a když v románu vzpomíná na Prahu, vypráví, jak na něj kdesi v parku zpoza křoví vybafl muž v obleku a vyfotil Andrewa i s redaktorem časopisu, jemuž právě poskytoval rozhovor.
Takhle nějak si to sám pamatuji z doby, kdy jsem s manželkou Helen v polovině osmdesátých let přicestoval do komunistického Československa. Tehdy to bylo na pozvání amerického velvyslance Williama H. Luerse a společně s námi do Prahy přijel ještě básník Galway Kinnell. Chodili jsme po městě a snažili jsme se setkat s co nejvíce českými spisovateli. Co si pamatuji, byli všichni dost na dně, zápasili s cenzurou, věčně je někdo sledoval a povětšinou neviděli šanci, jak by se mohly poměry v dohledné době zlepšit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.