Půlstoletí historie, které mapovalo československé dějiny od roku 1918 po rok 1968, vyneslo v roce 1969 americkému dokumentaristovi Robertu Frescovi a producentu Denisu Sandersenovi zlatou sošku filmového Oscara. Dalšího ocenění už se však bývalý spisovatel hororů osobně nedočká. Zemřel 14. února ve věku 83 let na Manhattenu.

V pátek o tom na základě zprávy rodiny informoval The New York Times.

Krátký dokument o Československu vrcholil Pražským jarem roku 1968. Velkou část záběrů, které v něm využil, propašoval z právě z okupované země podle svých slov režisér Jan Němec. Jak uvedl v roce 2008 pro server iDnes.cz pomáhali mu přitom italský kolega a novinářka. On sám je pak před čtyřmi lety využil ve vlastním snímku, který mapoval jeho emigraci z Československa.

Fresco se svým koproducentem Denisem Sandersem zaujal také šestihodinovým dokumentem o soudním procesu se členem skupiny Black Panthers, který byl zatčen při kontrole dálniční policií. Dokument vysílala americká veřejná televize.

Film se věnoval procesu od začátku výběru poroty, přes výpovědi svědků, až po verdikt, kdy byl člen protirasistické skupiny "bílými porotci" osvobozen.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se