Polsko-francouzský tvůrce Roman Polanski získal v pátek Césara, francouzskou obdobu amerického Oscara, za nejlepší režii ve filmu La Vénus à la fourrure (Venuše v kožichu). Snímek pojednává o sadomasochistickém vztahu režiséra a herečky. Podle agentury AFP se v něm prolíná "umění a realita".

"Nečekal jsem to," reagoval Polanski, pro něhož jde již o třetího Césara za režii a osmého celkově za jeho život v různých kategoriích.

Na vyhlašování francouzských výročních filmových cen dostal cenu za nejlepší film snímek Les garçons et Guillaume, à table! (Kluci, Viléme, ke stolu!). Dílo ve francouzsko-belgické koprodukci proměnilo celkem pět nominací na Césara.

Jde tak o oslnivé vítězství pro francouzského herce Guillauma Gallienna, podle jehož autobiografie byl film plný kousavého humoru natočen. Dílo dostalo cenu za nejlepší film, filmový debut, adaptaci a střih a také v hlavní mužské herecké kategorii, v níž hrál právě Gallienne sebe sama. Film od začátku jeho promítání v kinech v listopadu vidělo již 2,6 milionu diváků.

Herečka Sandrine Kiberlainová dostala Césara za nejlepší ženskou roli v komedii "9 mois ferme" (Devět měsíců natvrdo) o těhotenství zapřísáhlé obhájkyně dobrých mravů, jejíž partnerem je kriminálník. Film obdržel také cenu za nejlepší scénář.

Pozdvižení médií vyvolala na předávání cen přítomnost herečky Julie Gayetové, milenky prezidenta Françoise Hollandea, která byla nominována za roli svůdné a manipulátorské poradkyně ministra zahraničí ve snímku Quai d'Orsay (Ministerstvo zahraničí). Prý šlo o její první vystoupení na veřejnosti od provalení jejího vztahu s prezidentem.