Spočítat ekonomické dopady kulturních akcí, jako jsou hudební či divadelní festivaly, může pořadatelům pomoci takzvaná kulturní kalkulačka. Webový portál této metodiky zprovoznil Institut umění – Divadelní ústav na konci loňského roku a letos jej hodlá propagovat, oznámil na úterní tiskové konferenci v Praze.

"Vracíme se do doby, kdy je zapotřebí přesvědčit politiky a lidi, co poskytují dotace a příspěvky na kulturní akce, aby je podpořili. Mají rádi důkazy o tom, co přináší akce pro region," řekla o kalkulačce náměstkyně pro útvar Institutu umění Eva Žáková. Podobný portál podle ní existuje v Kanadě.

Do kalkulačky stačí zadat základní informace o projektu a jeho návštěvnících, například odkud a na jak dlouho přijeli, kolik utratili peněz a zda byla kulturní akce hlavním cílem jejich cesty.

Aplikace pak vypočítá, jaký měl daný projekt dopad na ekonomiku svého regionu, a to od příjmů zaměstnanců a hrubého domácího produktu až po výběr nepřímých daní.

Lidé si často nejen zakoupí vstupenku na kulturní akci, ale také se na ni musejí dopravit, zakoupit si pobyt v hotelu či využívají jiné služby. Tím vším může kulturní akce přispět k rozvoji svého regionu.

Kalkulačku již podle pořadatelů využilo například Pražské Quadriennale nebo Asociace hudebních festivalů.

Na takzvaném mapovacím dokumentu, v jehož rámci projekt vznikl, spolupracuje Divadelní ústav s městy Pardubice a Brno, kde se dělají pilotní projekty. Loni se mapovalo ve Zlíně. V moravské metropoli se podle Žákové zjišťuje, které organizace zde fungují a sídlí nebo které nejsou zaneseny ve statistikách či kdo patří mezi "silné hráče" v oboru.

"Na konec se zjistí potřeby komunity, která funguje v jednom odvětví. Je to odvětví od videoher přes divadlo, reklamu, design či hudbu," řekla Žáková.

Divadelní ústav v úterý představil také další své projekty, například Rok české hudby 2014 nebo prezentaci českého divadla a hudby v zahraničí na veletrzích umění (APAP, Tanzmesse, MIDEM nebo WOMEX).

Letošním vyvrcholením jeho výstavní činnosti bude monografická výstava ke 100. výročí narození režiséra Alfréda Radoka. Vernisáž se plánuje na přelom listopadu a prosince.

Na 15. listopad se připravuje druhý ročník Noci divadel. Instituce vydala také šestý svazek publikační řady České divadelní encyklopedie a lexikon Česká činohra 19. a začátku 20. století.