Peter Matthiessen
Sněžný levhart
Volvox Globator, 1998, přeložil Jiří Hrubý
Koncem září roku 1973 jsem s GS vyrazil na putování ke Křišťálové hoře; šli jsme na západ pod Annapúrnou a pak na sever údolím řeky Kálí Gandakí, pak zase na západ a ještě na sever, kolem vrcholů Dhaulágiri a přes pohoří Kandžíroba až do země Dolpo na Tibetské náhorní plošině; celkem to bylo nejméně čtyři sta kilometrů.
GS je zoolog George Schaller. Seznámil jsem se s ním v roce 1969 ve východoafrickém Serengeti, kde sbíral materiál pro svou slavnou knihu Lvi ze Serengeti. Podruhé jsem se s ním pak setkal v New Yorku na jaře 1972. To už se ale zabýval divokými ovcemi a kozami a jejich příbuznými kamzíky.
Zeptal se mě, jestli bych se k němu nechtěl příští rok připojit na expedici do severozápadního Nepálu, kde chce až u tibetských hranic studovat bharaly, himalájské modré ovce. Chtěl si potvrdit vlastní hypotézu, že tato zvláštní „ovce" odlehlých horských oblastí je vlastně spíš koza a nejvíce se podobá dávnému společnému předku ovcí i koz.
Pojedeme na podzim, abychom mohli pozorovat zvířata v říji, protože po zbytek roku bharalové vlastně jenom žerou a spí, a to mnoho o jejich evoluci a etologii nevypovídá. U gónpy Se, „Křišťálového kláštera", je prý bharalů spousta a snadno se pozorují, protože tamní buddhistický lama lidem zakázal, aby je rušili. A kde je hodně bharalů, bude pravděpodobně i nejvzácnější a nejkrásnější z velkých koček - levhart sněžný.
GS věděl kromě sebe už jen o jednom člověku ze Západu, kdo v posledním čtvrtstoletí viděl v přírodě himalájského levharta sněžného; už jen naděje na spatření tohoto téměř mýtického zvířete v zasněžených horách byla pro celou cestu dostatečným důvodem.
Byl jsem v Nepálu o dvanáct let dříve a tehdy jsem se očarovaně díval na ty nádherné zasněžené štíty na severu. Ale přiblížit se jim a krok za krokem se přes nejmohutnější horstvo světa dostat až k jakési Křišťálové hoře, to by bylo skutečné putování, duchovní cesta.
Po okupaci Tibetu Čínou zůstalo prý Dolpo, dodnes lidem ze Západu prakticky neznámé, poslední enklávou původní tibetské kultury na světě. A tibetská kultura je pak sama posledním útočištěm „všeho, po čem moderní člověk touží - buď že to ztratil, anebo k tomu ještě nedospěl, případně se mu to ztrácí z obzoru: pro neměnnost tradic, které mají kořeny nejen v dějinách a kulturní minulosti, ale v samém nitru člověka..." (Lama Angarika Góvinda v knize Cesta bílých oblaků). Když do Křišťálového kláštera před sedmnácti lety dorazil David Snellgrove, znalec tibetských náboženství, lama ze Se, nejváženější ze všech rinpočhů - neboli „ušlechtilých" - v celém Dolpu, sice nevyšel z ústraní, ale my určitě budeme mít větší štěstí.
Cestou do Nepálu jsem se zastavil ve Váránasí, posvátném městě na Gar ze, a navštívil jsem buddhistické svatyně v Bódhgaji a Sárnáthu. Byla polovina září a období monzunu; hnědé vedro indických plání bylo úděsné, a tak jsem byl po několika dnech v Ganžské nížině dost rád, když už jsem mohl letět na sever do Káthmándú v zeleném podhůří himalájského masivu. Byl jasný den a mezi věžemi chrámů a stupňovitými střechami pagod ve větru plachtili luňáci hnědí. Suchý vzduch ve výšce 1220 metrů znamenal po vlhké Indii pořádnou úlevu, ale štíty na severu zakrývaly husté monzunové mraky a večer pršelo.
Našel jsem GS v hotelu. Neviděli jsme se přes roka naposledy jsme si psali někdy v létě, takže ho docela potěšilo, že všechno klaplo a já jsem opravdu tady. Následující dvě hodiny jsme hovořili tak intenzivně, že jsem si pak říkal, jestli nám vůbec ještě něco zbyde na následující měsíce; jedinou společnost si totiž budeme poskytovat sami, a přitom se ani moc neznáme. (O GS už jsem dříve v knize Strom, pod nímž se zrodil člověk napsal, že se soustřeďuje jen na to svoje a těžko se k němu hledá cesta; taky je strohý a pragmatický, a když se setká s nějakým nevědeckým přístupem, moc pochopení pro to nenalézá; navíc se skoro na všechno dívá lehce pohrdavě a přísně. Taky jsem napsal, že je to „šlachovitý mladík a působí odhodlaně", a teď vidím, že je šlachovitý a odhodlaný pořád.)
V Káthmándú pršelo už tři dny. GS už moc chtěl vyrazit - nejen proto, že nemá rád města, ale hlavně z toho důvodu, že do Himaláje zima přichází brzy a prudké monzunové lijáky znamenají, že vysoko položené průsmyky na naší cestě zapadají sněhem. (Později jsme se dozvěděli, že říjnové deště byly toho roku rekordní.)
GS už před několika měsíci zažádal o povolení vstupu do Dolpa, ale teprve dnes - v den plánovaného odjezdu - jsme povolení skutečně dostali. Napsali jsme a odeslali poslední dopisy; jdeme do oblasti, kde nejsou pošty. Všechny nadbytečné věci a oblečení jsme nechali v Káthmándú; cestovní šeky jsme vyměnili za špinavé balíčky menších rupiových bankovek, protože velké bankovky nemají u horalů žádnou cenu. Zabalili jsme s šerpskými pomocníky stany a kuchyňskou výbavu a v orientálním mumraji Asanského bazaru jsme ještě na poslední chvíli smlouvali o ceně některých věcí s sebou.
Já tam v roce 1961 koupil malého bronzového Buddhu tak starého, že už měl nazelenalý povrch. Později jsme se ženou studovali zenový buddhismus, a když vloni v zimě Deborah v newyorské nemocnici umírala na rakovinu, udělal jsem jí tam oltářík právě s tím nazelenalým bronzovým Budďhou z Káthmándú.
Za hustého lijáku jsme se brzy ráno 26. září s řidičem, dvěma Šerpy a veškerou expediční výbavou nacpali do landroveru, který nás měl odvézt až do Pókhary. Druhý den měli autobusem dorazit ještě dva Šerpové a pět tamangských nosičů, takže dvacátého osmého pak budeme moci vyrazit z Pókhary. Všechny příjezdy a odjezdy byly ale nejisté - bez ustání totiž pršelo třicet hodin. Při takové kalamitě nebyla cesta vůbec konkrétní a milý úsměv krásné turistky v recepci hotelu mě úplně rozhodil; kam to vlastně jdu, kam a proč?
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist